הליכוד האמיתי

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ההתגוששות המילולית בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, היא התגוששות סרק. שני הצדדים הנצים יוצאים נשכרים ממנה, ומדינת ישראל מפסידה. נתניהו יוצא נשכר מההתגוששות כי היא מציגה אותו באור מדומה של מתינות; בנט בהתבטאויותיו הקיצוניות צובר עוד מצביעים מהימין. אך האמת היא, ששניהם מובילים באותה הדרך אל אותו אבדון מדיני, וההבדל ביניהם מזערי.

כשבנט אומר שיסרב לפנות יהודי מביתו ונתניהו משיב לו שהדברים חמורים וכי לא ישתף סרבנים בממשלתו - עולה הרושם, כי פני נתניהו להסדר מדיני ורק בנט הוא המכשול העומד בדרכו. אך האמת היא, שלנתניהו אין כל כוונה להגיע להסדר שבו יהודים יפונו מבתיהם, ולכן מדובר במהומה רבה על לא דבר.

נתניהו ובנט הם נציגי הימין הקיצוני, שאינו מאמין בהסדר עם הפלסטינים ופניו להעמקת הכיבוש ולבניית עוד ועוד התנחלויות כדי לסכל כל הזדמנות להסדר. בנט הוא הליכוד האמיתי לא פחות מנתניהו, והבחירה בין שניהם היא בחירה בין שני תאווי התנחלויות ומסכלי הסדר.
בראיונות לטלוויזיה חזר נתניהו על המסר, שלישראל דרוש ראש ממשלה חזק. ראש ממשלה חזק, שימשיך את מה שעשה הוא, ובעיקר לא עשה, בשתי כהונותיו הקודמות הוא ראש ממשלה רע לישראל. עוד כהונה של חידלון מדיני, של שב ואל תעשה, של החמצת הזדמנויות ושל העמקת בידוד ישראל בעולם היא סכנה של ממש.

עם בנט ובלעדיו, ממשלת הליכוד-ביתנו אינה מתכוונת לחתור לסיום הכיבוש. נתניהו בארבע שנותיו בראשות הממשלה הנוכחית עשה כל שביכולתו כדי להחליש את הרשות הפלסטינית, הפרטנרית לשלום, וכדי להתגרות בקומץ הידידים שנותרו לישראל בעולם. אין סימן לכך שנתניהו מתכוון בכהונתו השלישית לשנות את דרכו, גם אם בנט יישאר מחוץ לממשלתו. צמרת הליכוד-ביתנו גדושה באנשי ימין קיצוני מסוגו של בנט, והקרב אתו נועד רק לטשטש עובדה מדאיגה זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ