מבחן זועבי

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

"אין מסה קריטית דיה של ראיות בעניינה של זועבי באופן חריג", התפתל היועץ המשפטי לממשלה כאשר נימק את התנגדותו לפסילת מועמדותה של ח"כ חנין זועבי לכנסת ה-19. בית המשפט העליון דן בערעור של זועבי אחרי שוועדת הבחירות בראשות השופט אליקים רובינשטיין החליטה לפסול אותה. לכאורה, נדרש בית המשפט העליון רק למדוד ולשקול את הנפח של אותה "מסה קריטית", אולם בהחלטתו הוא יקבע אם בישראל מתקיימת "מסה קריטית" של דמוקרטיה.

כי לא קו דק עדין ומבלבל מפריד בין טרור לבין הבעת דעה או השקפת עולם המתנגדת לכיבוש או מזדהה עם הפלסטינים. הפער בין השניים רחב ועמוק. מותר להניח שאילו סבר היועץ המשפטי שזועבי עברה עבירה על ביטחון המדינה בכך שהשתתפה במשט, הוא לא היה מחליט לסגור את התיק נגדה. החלטה זאת היתה צריכה גם להספיק לוועדת הבחירות. אבל לא בדיני ראיות עסקינן, ולא בהגדרה של טרור, אלא במסע צלב פוליטי נגד כל המפלגות הערביות.

חברה דמוקרטית איננה נמדדת על פי כוחו של הרוב, ונבחנת גם בהתנגדותה לקונסנסוס פוליטי. מבחנה האמיתי של הדמוקרטיה הוא ביכולתה להעניק מרחב ביטוי לעמדות חריגות, מכעיסות, ביקורתיות ואפילו כאלה שמאתגרות את הגדרות היסוד שלה. דמוקרטיה חזקה איננה נבהלת מקולות ודעות של מי שאיננו רואה במדינה ובמדיניותה את נזר הבריאה. לעומתה, מדינה שנאחזת בתירוץ של "דמוקרטיה מתגוננת" כדי לסתום את פיותיהם של יריבים פוליטיים איננה ראויה לתואר דמוקרטיה.

בית המשפט העליון חזה במו עיניו כיצד אלה הרואים בו איום ומכשול לעשיית צדק כטוב בעיניהם, פעלו באלימות נגד נציגי בל"ד ואיימו לפגוע בזועבי. אבל לא רק אספסוף צבא על פתח בית המשפט, היו שם חברי כנסת, שאילו יכלו היו מבטלים את עצם קיומו של בג"ץ. ביטול פסילתה של זועבי איננו רק תיקון לדמוקרטיה שסטתה מדרכה, זהו מבחן לכוחו של בג"ץ לשמש חומת מגן למיעוט מפני מיידי הבליסטראות הללו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ