חיבור פסול

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

עמותת אפרת פועלת לשכנע נשים יהודיות שלא לבצע הפלה. היא עושה זאת תוך הפעלת לחצים ושימוש בשיטות תעמולה פסולות. באתר העמותה מוצג סרטון הדגל של אפרת, שבו רואים את העומד בראשה, ד"ר אליהו שוסהיים, משכנע בחורה צעירה לא לבצע הפלה, כשברקע עשרות תצלומים של תינוקות חייכניים. לפני כמה חודשים הופץ בתיבות הדואר ספרון המציג את שלבי ההתפתחות של העובר, כשהוא צווח אל אמו מתוך רחמה, "אמא אל תהרגי אותי, היום גדלו לי ציפורניים...". באוקטובר האחרון ירו שוטרים ירו בנער רז אטיאס שאיים להרוג את חברתו ולהתאבד. לאחר מעשה התברר כי הנערה היתה בהריון, והתלוננה כי נציגות של אפרת לחצו עליה לחזור בה מכוונתה לבצע הפלה.

אלא שהרבנים הראשים לישראל, שלמה עמאר ויונה מצגר, לא חושבים שהעמדה שמייצגת העמותה בעייתית. ביום רביעי הם פנו במכתב לרבני ישראל, ובו כתבו "אנו רואים חשיבות רבה בפעילותה של אגודת אפרת... אשר במהלך כ 30 שנות פעילותה ניצלו בזכותה עשרות אלפי עוברים".

לא מדובר בפעולת תמיכה חד-פעמית. הרבנים הראשיים, העומדים בראש מוסדות שממומנים מכספי ציבור, מעניקים לעמותה גב ממלכתי כבר תקופה ארוכה. בשנים האחרונות הם משגרים בקביעות איגרת תקופתית נגד הפלות, ואילו בשנה שעברה כתבו כי הם פועלים "לעידוד הילודה בעם היהודי ולמניעת הפלות שאינן הכרחיות". השניים אף הורו, כי מחלקות הנישואין במועצות הדתיות "ימשיכו לחלק את החוברת 'לקראת נישואין מאושרים'" שמוציאה לאור אפרת, "עקב חשיבותה ונחיצותה הרבה".

השנה היא כבר 2013, אבל בישראל עדיין מתאפשר חיבור בין עמותה שמשלבת מרכיבים של גזענות, לאומנות ושוביניזם, לבין גורמים ממסדיים בכירים. נדמה שתחת כנפיהן של בעיות גדולות יותר לכאורה - מהאיום האיראני, דרך הגירעון התקציבי ועד לסכסוך עם הפלסטינים - צועדת ישראל לאחור בכל הקשור לערכים בסיסיים, כמו זכותה הבלעדית של אשה על גופה ועל תכנון חייה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ