טיפול רפואי לכולם

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מחלוקת פרצה במערכת הבריאות בשאלה אם רופא רשאי לסרב לטפל בנשא HIV. בדיון שהתקיים לאחרונה בלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית - כפי שדיווח אתמול דן ב"הארץ" - תמכו רופאים, חברי הלשכה, ברופאים סרבני טיפול. כמה ימים קודם התפרסם ב"הארץ" סקר, שעל פיו כ 25% מהסטודנטים לרפואה בישראל טוענים שיש להם זכות לסרב לטפל בנשא או בחולה איידס. מדובר בלא פחות מבגידת הרופאים בתפקידם ובהפקרת החולים.

המגמה המסתמנת הזאת מסוכנת ומעוררת מחשבות קשות על הרופאים בישראל. היא מתעוררת שנים אחרי שנדמה היה כי האמונות התפלות והדעות הקדומות סביב מחלת האיידס כבר עברו מן העולם. דווקא כשאימת האיידס התחלפה בגישה התופשת את המחלה כבת-טיפול וכשדרכי ההידבקות נעשו ידועות (ומוגבלות) - באים רופאי ישראל ומחזירים את הגלגל לאחור, אל שנות האופל שבהן האיידס נתפש כמגיפה דמונית.

בישראל חיים כיום 5,249 נשאי איידס מוכרים, ולהערכת משרד הבריאות מספרם גדול יותר ומגיע לכדי 7,744. הם זכאים לטיפול רפואי מלא ומסור, ללא כל אפליה. טענת הרופאים כי שמורה להם הזכות שלא להסתכן אינה תקפה. הסיכונים בהידבקות הם כיום מינימליים ¬ במערכת הבריאות יש 10 רופאים-נשאים שמורשים לעבוד וחלקם אף משתתף בניתוחים ¬ וחזקה על הרופאים שיידעו להיזהר. ברפואה כמו במקצועות חיוניים רבים אחרים קיים סיכון. צריך לצמצמו, כמובן, אבל מכאן ועד סירוב לטפל בחולי איידס הדרך ארוכה. הסירוב הזה עלול גם להוות מדרון מסוכן, שיוביל לסירוב לטפל במחלות אחרות או באנשים מסוימים.

"ועזרתם לחולה באשר הוא חולה", נאמר בשבועת הרופאים העברית שחוברה עם סיום המחזור הראשון של לימודי הרפואה בירושלים, בשנת תשי"ב. השבועה הזאת מחייבת עד עצם היום הזה כל רופא בישראל. גם חוק זכויות החולה אוסר כל אפליה בטיפול רפואי. לכן על ההסתדרות הרפואית למהר ולפסוק: כל רופא חייב לטפל בכל חולה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ