צחנת ז'דנוביזם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מנהל בית ספר תיכון בתל אביב כתב מאמר. במאמרו הגיב רם כהן, מנהל תיכון נט, יחד עם פרופ' אורית קידר מהאוניברסיטה העברית, על מאמרו של פרופ' שלמה אבינרי שקרא להצביע למפלגת העבודה. שני המאמרים פורסמו ב"הארץ". קידר וכהן מתחו ביקורת על הליכוד והעבודה ותמכו במפלגות השמאל. בעקבות זאת, זומן כהן לשימוע לפני פיטורים על ידי משרד החינוך ועיריית תל אביב, מעסיקיו.

כהן הוא מופת פדגוגי של מנהל, שמעודד את תלמידיו לגלות מעורבות אזרחית. בבית הספר הקודם שניהל, תיכון עירוני א' לאמנויות בתל אביב, הוא לא היסס להביע את עמדותיו בעד הפרדת הדת מהמדינה, נגד מעורבות צה"ל במערכת החינוך, בעד זכויות המהגרים, נגד הכיבוש ועוד. הוא הפך את בית ספרו למוסד דמוקרטי וערני.

זימונו לשימוע אינו הניסיון הראשון להשתיקו. אם סתימת הפיות על ידי משרד החינוך בראשות גדעון סער לא יכולה להפתיע עוד איש, כי אז תמוהה הצטרפותה של עיריית תל אביב, בראשות רון חולדאי, למהלך המסוכן. נדמה שמעורבות פוליטית של אנשי חינוך אסורה בישראל, רק אם זו באה מהשמאל. איש לא מאיים בפיטורים על מנהלי ישיבות תיכוניות ואולפנות, שמטיפים לתלמידיהם ללאומנות ולגזענות.

חוזרי המנכ"ל בנושא ראויים לעיון מחדש. הם אוסרים על עובדי הוראה "להעביר בפומבי ביקורת מעליבה או פוגעת... על הממשלה ומשרדיה, ובכלל זה מדיניות הממשלה". הם גם אוסרים, כנדרש, "הטפה ישירה בפומבי למען מפלגה מסוימת" - אבל כהן לא הטיף לתלמידיו, הוא פירסם את דעתו בעיתון. זו לא רק זכותו, זו חובתו. הצעד שננקט נגדו נועד להפחידו. צחנת ז'דנוביזם עולה ממנו.

מגדעון סער אין כנראה למה לצפות, גישתו לאומנית וטוטליטרית, וצריך לקוות שכהונתו כשר חינוך מגיעה לסיומה. לעומתו ראש עירית תל אביב, העיר הליברלית והמגוונת, לא נודע עד עתה כאויב הפלורליזם. מחובתו להגן על כהן ועל חשיבות החינוך למעורבות פוליטית בדמוקרטיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ