לא להתערב

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

משרד ההגנה האמריקאי נתון בסד אילוצים מבצעיים, תקציביים ואנושיים. הצבא שנשלח לאפגניסטאן (ושעודו שם) ולעיראק טרם התאושש ממשימות אלה. מאות מיליארדי דולרים ורבבות תקנים מקוצצים. חיילים משוחררים או מפוטרים מתקשים להיקלט במשק ומתמרמרים על יחסה של החברה האזרחית. סוריה, איראן וצפון קוריאה עלולות לחייב מעורבות קרבית. לנוכח האתגרים הרבים זקוק הנשיא ברק אובמה למנהיגות, מיומנות ונאמנות בראשות הפנטגון.

עם פרישת שר ההגנה ליאון פאנטה החליט אובמה למנות לתפקיד זה את הסנאטור לשעבר צ'אק הייגל, ידיד אישי משנותיהם המשותפות כמחוקקים, אף על פי שהייגל היה חבר במפלגה היריבה, הרפובליקאית. אובמה סומך על כושרו, על שיקול דעתו, ועל יכולתו לשתף פעולה עם סגן הנשיא, ג'ו ביידן, ועם שר החוץ המיועד, ג'ון קרי. המינוי טעון אישור ועדה ומליאה בסנאט. הרוב הדמוקרטי עשוי להתפצל, וגם לא כל הרפובליקאים יתמכו בהייגל. צפוי, לפיכך, מאבק עיקש.

ישראל נקלעה למאבק זה משום שהייגל מסתייג ממבצע צבאי נגד איראן, אלא אם יוכח שאין מנוס ממנו, ומשום שהתבטא באופן שהוצג בפי יריביו כאנטי-ישראלי ואף אנטישמי. יש כלפי הייגל גם טענות ממינים אחרים, אבל המחלוקת המרכזית היא בשאלת ישראל. יש המחכים למוצא פיה ויש האורבים לו.

לסבך זה אסור לישראל להיגרר. אל לה להצטייר כשואפת למפלת אובמה וכמחרחרת מלחמה אמריקאית-איראנית. תהיה אשר תהיה תוצאת הדיון בסנאט על מינוי הייגל, אסור לישראל לחזור על השגיאה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ולהפוך את ישראל למעורבת בהחלטות פנים אמריקאיות. כמו כן, על נתניהו להתנער מהמעורבות של שותפיו הרעיוניים בארה"ב בתהליך המינוי. הנזק של מעורבות כזאת בבחירות לנשיאות כבר מתחיל להיות מורגש. אם ישראל תמשיך לבחוש בזירה האמריקאית, הוא רק יגדל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ