ייהוד כגזענות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ראש עיריית נצרת עילית, שמעון גפסו, מגדיר את תפקידו כשליחות לאומית. "נצרת עילית היא עיר שנוסדה על מנת לייהד את הגליל. תושבי העיר ואני בראשם עומדים ברוב עצום מאחורי העיקרון שנצרת חייבת לשמור על תפקידה זה", הוא פוסק. כחלק מן "הייעוד" הזה הוא החליט למנוע את הקמתו של בית ספר ערבי עבור כ-1,900 תלמידים ערבים, ילדיהם של כעשרים אחוזים מאוכלוסיית העיר. תלמידים אלה נאלצים לנסוע מדי יום לעיר נצרת, שבה מספר מועט של בתי ספר, המקשה על קליטתם.

נצרת עילית היא עיר מעורבת, שכמו חיפה, עכו, לוד ותל אביב, מחויבת להקים בתי ספר עבור קבוצות אוכלוסייה ייחודיות. חובה זאת, הנובעת מעקרון שוויון הזכויות החברתי לכל אזרחי המדינה, קובעת בין היתר את זכותם של הערבים לבתי ספר משלהם, בפיקוח משרד החינוך, לא רק בערים ערביות אלא גם בשכונות ערביות בתוך ערים מעורבות. גפסו, שבחודש נובמבר דרש משר הפנים, אלי ישי, לקבוע, כי העיר נצרת הערבית היא "עיר עוינת למדינת ישראל", אינו מכיר בחובתו לספק שירותי חינוך נבדלים לתושבי עירו הערבים. חמור מכך, שלילת הקמתו של בית ספר לתושבי העיר הערבים, היא לא פחות מפעולה ישירה לטיהור העיר מאותם אזרחים, אשר "פוגעים", לדעתו, בייעודה הלאומי של נצרת עילית - לייהד את הגליל.

המונח "ייהוד הגליל" הפך לכסות לגיטימית לכאורה לכל עמדה גזענית חשוכה שרואה בעצם קיומם של ערבים בגליל - או בכל מקום אחר במדינה - איום לאומי. עמדות אלה זוכות לגיבוי מצד חלק מקברניטי המדינה, שעד כה לא טרחו לגנות את התבטאויותיו של גפסו ולשלול אותן. היה אפשר גם לצפות משר החינוך גדעון סער שיזדרז להשתמש בסמכותו ויורה להקים בית ספר ערבי בנצרת עילית. אבל כאשר גפסו מביע בקול רם את מה שסער כנראה מאמין בו, וכאשר שר הפנים, שממונה על העירייה, טובל בעצמו בשיח גזעני, לאזרחים שמתנגדים לגזענות ולאפליה - ערבים ויהודים כאחד - לא נותר אלא להצביע למען מפלגות שיילחמו בהן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ