לציונות ולדמוקרטיה אמיתיות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מעל חמישה מיליון וחצי ישראלים נקראים ללכת היום לקלפי. זוהי לא רק זכותם, זוהי חובתם האזרחית והפוליטית. על הזכות הזאת, לבחור בחופשיות ובשוויון, אדם אחד ¬ קול אחד, יצאו עמים למאבקים אמיצים ונחושים בהיסטוריה המודרנית. גם כיום שמורה זכות זו רק למיעוט מאזרחיהן של מדינות תבל; אין היא דבר מובן מאליו.

הישראלים נקראים להצביע היום, בזמן שלדמוקרטיה הישראלית אורבות סכנות ממשיות. הימין כבר הוכיח שמטרתו לקעקע את מוסדות המשטר והחברה במדינה. הזכות לבחור היא רק יסוד אחד בחיים הדמוקרטיים, והסכנה אורבת ליתר יסודות הדמוקרטיה: שוויון הזכויות בין האזרחים, זכויות האדם והאזרח, מערכת המשפט, העיתונות החופשית, העמותות והארגונים. דווקא בזמנים כאלה חשוב כל כך למצות את זכות היסוד המינימלית הזאת.

אף שמערכת הבחירות התאפיינה בהתחמקות מהסוגיות האמיתיות העומדות לפתחה של ישראל, אסור להתעלם מהן. הבחירה בגוש הימין משקפת העדפה של שטחים על פני שלום ושל גרסה מעוותת של הציונות והיהדות על פני ערכים דמוקרטיים ¬ גם במחיר של חיסול הציונות האמיתית ובידוד בינלאומי. מי שמתנגד להעדפות האלה יכול לבחור בכמה מפלגות מרכז ושמאל, שיש ביניהן הבדלים המאפשרים לכל אחד לבחור לפי הדגשים החשובים לו.
מה שברור הוא, שישראל עומדת בפני הכרעה היסטורית על דמותה. חיזוקן של מפלגות שאינן שייכות לגוש הימין והמחויבות ליוזמה מדינית אמיתית ולערכי הדמוקרטיה יכול לעצור את הסכנה הנשקפת לישראל.

הצבעה של כל אזרח, שמאמין בדרך הציונות המדינית ובערכי הדמוקרטיה, חיונית, והימנעות ממנה היא מותרות. מי מקרב הציבור הזה שידיר היום רגליו מהקלפי, בין אם מתוך העדר התאמה מוחלטת למפלגה מסוימת ובין אם מחמת אדישות, ישפיע על הבחירות באורח שלילי. הוא ייתן ידו לבחירה שמנוגדת להעדפותיו ושתסכן את ישראל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ