איש העבר

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

אזרחי ישראל מתעוררים הבוקר ליום של אי-ודאות. ההצבעה הסתיימה, אך הבחירות טרם תמו. קולות החיילים, הקולות הפסולים, אחוז החסימה – כל אלה עוד יזיזו את הנתונים לכאן ולכאן, אך ללקחים מסוימים אין צורך להמתין.

ישראל הביעה אתמול אי-אמון בבנימין נתניהו. לאחר ארבע שנים של הנהגת המדינה, יחד עם שותפו הטבעי, אביגדור ליברמן, איבד נתניהו למרות – ואולי בגלל – המיזוג עם ליברמן כרבע מכוחו. נתניהו, אמרו אתמול הישראלים, נכשל. נכשל בתחום המדיני, נכשל ביחסי החוץ ונכשל בתחום החברתי-כלכלי. כישלונו הוא כישלון מנהיגותי, שיעיב עליו מעתה גם אם ישרוד בשלטון.

נתניהו צנח מ-42 חברי-כנסת של הליכוד וישראל ביתנו ל-30, לערך, משום שהציבור הישראלי התרשם שממשלתו לא הבינה את משמעותה העמוקה של מחאת קיץ 2011. התוצאות מראות שהציבור הסתייג מההקצנה הימנית של הליכוד, מההתנכרות לנאום בר-אילן ומההתגרות המזיקה בקהילה הבינלאומית בהכרזה על הבנייה ב-E1. הבידוד שאליו קלעו נתניהו וליברמן את ישראל הדאיג את הבוחרים, שרוצים יחסים טובים עם ארה"ב בהנהגת הנשיא ברק אובמה, במקום עוד דירות בהתנחלויות ואיומי מלחמה על איראן.

הציבור הודאג גם מקריסת המדיניות הכלכלית של נתניהו, שהתאפיינה בחוסר אחריות תקציבית והובילה לגירעון ענק של 40 מיליארד שקל. הכרזתו שלא יעלה מיסים, והמינוי החטוף של משה כחלון לטיפול במשבר הדיור, רק הגבירו את חוסר האמון בנתניהו.

אחריות כבדה מוטלת עתה על יאיר לפיד, המנצח הגדול, ועל שותפיו בגוש המרכז-שמאל, שלי יחימוביץ' וציפי לבני. עליהם למנוע מנתניהו, ליברמן ושותפיהם הטבעיים בימין הקיצוני ובסיעות החרדיות להמשיך ולדרדר את ישראל בזירה הפנימית והבינלאומית. אסור שיתפתו להצטרף כשוליות לנתניהו בנזיד תיקים וכיבודים.

הבחירות לכנסת לא הסתיימו בהכרעה ברורה, אך הכיוון העתידי, בואכה הבחירות הבאות, מסתמן. והוא מלמד שנתניהו הוא איש העבר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ