האחריות של לפיד

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

יש עתיד תהיה הסיעה השנייה בגודלה בכנסת ה-19, ומנהיגה יאיר לפיד ימלא תפקיד מפתח בהרכבת הממשלה הבאה. בנאום הניצחון שנשא בליל הבחירות דיבר לפיד על כובד האחריות המוטלת עליו בעקבות הישגו הפוליטי. לפיד צודק: מוטלת עליו אחריות להגנה על הדמוקרטיה הישראלית ולביצורה נגד הכוחות המאיימים למוטט אותה מבפנים.

הבוחרים דחו את טענת מפלגות הימין והחרדים, ולפיה "הגוש" בראשות בנימין נתניהו ונפתלי בנט נהנה מרוב בלתי מעורער בציבור, המעניק לו מנדט לסיפוח השטחים, להרחבת ההתנחלויות, לריסוק בית המשפט העליון ולהכחדת העיתונות החופשית. אך המכה שספג הימין בקלפיות לא היתה ניצחת, והמאבק על דמות המדינה יימשך במלוא עוזו גם אחרי הבחירות.

במאבק הזה על לפיד להרים את דגל ישראל השפויה, המתונה, החותרת להשתלב בקהילה הבינלאומית ומקדמת את זכויות האזרח. האיש שיצא למסע הבחירות בשאלה "איפה הכסף" יידרש עתה לקדם שינוי נחוץ בסדר העדיפויות הלאומי: פחות לביטחון, למתנחלים ולחרדים, לטובת מדיניות פיסקלית אחראית ושמירה על האינטרסים של כלל הציבור.

המצע המדיני שהציג לפיד במסע הבחירות מחויב לחידוש המשא ומתן על הקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל, תוך כדי נסיגה משטחים שמחוץ לגושי ההתנחלויות בגדה המערבית. פרטי המצע - כמו "ירושלים המאוחדת בירת ישראל הנצחית" ו"בנייה בהתנחלויות לצורכי גידול טבעי" - אינם מקובלים על הצד השני, ולא יאפשרו להשיג הסכם. עם זאת לפיד מוכרח לעמוד על תמיכתו בפשרה ובחלוקת הארץ. אל לו להתפתות להצעות נתניהו לתיקונים בשיטת הממשל וגיוס חרדים לצבא בתמורה להמשך מדיניות החוץ הכוחנית והמזיקה של הליכוד ביתנו.

בהעדר מתוני הליכוד בממשלה הבאה, אחרי הדחתם מרשימת המפלגה לכנסת, יהיה בה לפיד הנציג של ישראל הליברלית. כפי שאמר, האחריות המוטלת עליו כבדה. אסור שימעל בה לטובת תיקים בכירים או הבטחות ריקות מתוכן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ