מחטף לא ראוי

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

תוצאות הבחירות לכנסת ה–19 נקבעו לפני חמישה ימים בלבד. על פי חלוקת המנדטים החדשה, צפויה לקום ממשלה בעלת דגשים פוליטיים שונים מאלה של הממשלה היוצאת. לכן תמוהה הזדרזותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להביא כבר היום את הצעת “החוק להסדרת ההתיישבות הבדווית” לאישורה של ממשלת המעבר.

הצעת החוק הזאת, שמבקשת למצוא פתרון לבעיית ההתיישבות הבדווית הלא מוסדרת זה שישים שנה, עוסקת בעיקר בתביעות הבעלות על קרקעות שהבדווים רכשו לפני קום המדינה. לפי החוק השבטי שהיה אז תקף במרחבי הנגב - עסקות מקרקעין נעשו בעל פה. אף כי בשנות השבעים משרד המשפטים בדק את אמיתות התביעות ואישר את רובן, החוק הישראלי סירב להכיר בהן בשל העדר הוכחות־בעלות בכתב.

הצעת החוק הנוכחית, שמתבססת על “מתווה פראוור”, שפותח במשרד ראש הממשלה, דוחה כמה תביעות מרכזיות של הבדווים. מאז אושרה הצעת החוק עקרונית על ידי הממשלה לפני שנה וחצי, התברר שרוב מכריע של התושבים הבדווים בנגב מתנגדים לה נמרצות. בנוסף לעובדה שהיא אינה מקבלת את תביעותיהם על הקרקעות, היא גם מאיימת להרוס כ–20,000 צריפים המשמשים להם כמגורים ולהעביר את כמאה אלף האנשים המתגוררים בהם ליישובים שעוד לא הוכנו בעבורם, וספק אם יהיו מסוגלים לקלוט אותם.

הצעת החוק להסדרת ההתיישבות הבדווית אמנם מבקשת להיטיב עם האוכלוסייה הבדווית, אך אינה מונה שום צעדים מפורטים הנוגעים לשיפור מצבם הכלכלי, הנמצא במקום הנמוך ביותר בסולם הסוציו־אקונומי.

אישור מזורז ולא אחראי של הצעת החוק הזאת מבטיח אי־שקט בנגב וגינויים מתמשכים מצד אומות העולם. טוב יעשה ראש הממשלה אם יוותר על כוונתו להציג את הצעת החוק לממשלה היוצאת היום. מורכבות הנושא וחומרת השלכותיו הצפויות מחייבות מחשבה מעמיקה יותר ודיון בכנסת החדשה שזה עתה קיבלה את אמון העם. מחטף עלול להביא לאסון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ