מאמר המערכת

מדינת ישראל אימצה לעצמה אסטרטגיית תגובה אוטומטית בכל פעם שהאו"ם או ארגוני זכויות אדם מפרסמים דו"חות שאינם נוחים לה. כך היה גם הפעם, כאשר ועדת החקירה של המועצה לזכויות אדם של האו"ם פירסמה את ממצאיה. הוועדה קבעה שמדיניות ההתנחלות של ישראל מנוגדת לאמנת ז'נווה, "הבנייה בהתנחלויות בגדה ובמזרח ירושלים מובילה לסיפוח זוחל שמונע את הקמתה של מדינה פלסטינית בת-קיימא", וישראל איננה פועלת בנחישות נגד מבצעי פיגועי "תג מחיר", כחלק ממדיניות שנועדה לעודד את הפלסטינים להגר "כדי לאפשר את הרחבת ההתנחלויות". הוועדה ממליצה, באופן תקדימי, למדינות ולחברות עסקיות להפסיק לעשות עסקים עם גורמים הקשורים להתנחלויות.

משרד החוץ הגיב באדישות - "המועצה לזכויות אדם הצטיינה מאז ומתמיד בגישתה החד צדדית והמוטה באופן שיטתי נגד ישראל" - ופטר עצמו מלהתייחס באופן ענייני להאשמות. אפשר כמובן להתעטף באיצטלת הקורבן שנרדף על ידי קהילה בינלאומית רשעה. מותר גם לקבוע, בחוסר תבונה, שלדו"ח ממילא אין שיניים ולכן מוטב להתעלם ממנו. אבל אי אפשר להתעלם מכך שהוא משקף את רוח התקופה שנושבת לא רק ממדינות "הרוב האוטומטי הפרו ערבי", אלא גם מידידותיה של ישראל. התבטאויותיו של אובמה כי מדיניות ההתנחלות של נתניהו מוליכה את ישראל לסף תהום, אינן שונות במהותן ממסקנות ועדת החקירה. גם מנהיגי מדינות אירופה, שבחלקן כבר מיושם חרם חלקי על מוצרים מן ההתנחלויות, אינם רחוקים בהשקפותיהם מממצאיה.

ראוי לפיכך, שישראל תתייחס לדו"ח כאל סיכום הקונסנזוס הבינלאומי בשאלת מדיניותה בשטחים, ולהכיר בכך שמדיניות זאת הפכה אותה למבודדת בעולם ולמדינה פגיעה. "ההטיה המובנית" של האו"ם נגד ישראל, אסור שתשמש עוד תירוץ למדיניות שלפחות ממחצית אזרחי המדינה מתנגדים לה. מדיניות ההתנחלויות הופכת לאיום על ביטחונה של ישראל. הדו"ח הוא רק תמרור אזהרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ