מדינת חסמב"ה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

צבא פולש למרחב האווירי של מדינה שכנה ועוינת, ומפציץ שיירה של כלי רכב צבאיים עמוסים בטילים נגד מטוסים. לפי כל הגדרה אפשרית, זו פעולה מלחמתית, שגם לא הוסתרה. קדמו לה אזהרות פומביות לשליטי המדינה שהותקפה, ופריסה מקדימה של מערכת הגנה מרקטות סביב ערי המדינה התוקפת.

זה מה שקרה בין ישראל לסוריה בשבוע שעבר. אבל שום גורם ישראלי רשמי לא נטל אחריות להפצצה. במקום לפרסם הודעה מסודרת, בחרה ישראל בנתיב העקיף של מסירת מידע לכלי תקשורת זרים, שהסבירו את מטרת הפעולה - סיכול העברתם של טילי ס"א 17 מסוריה לחיזבאללה.

הפרקטיקה הזאת מקובלת ביחידות ל"לוחמת התודעה": המידע נמסר לסוכנויות ידיעות זרות, או ל"עיתוני יעד" במדינות ערב, באירופה ובארה"ב, בתחפושת המרופטת של "גורמים מערביים". צנזורה מוטלת על התקשורת הישראלית, אבל "הגורמים" רומזים לעיתונאים הישראליים שכדאי להם לצטט מהפרסום בחו"ל. ההדלפה לעיתון בכוויית, או למקומון בארה"ב, נועדה לשמור על עמימות, והציטוט העקיף בישראל נועד לחזק את אמינות הפרסום הזר.

התרגיל המשומש הזה נכשל הפעם, כי הסורים סירבו להשתתף בו, וחשפו את ההפצצה הישראלית בהודעות רשמיות וצילומי וידיאו. בתגובה, שר הביטחון אהוד ברק נטל אחריות עקיפה לפעולה, שם קץ לעמימות הרשמית, והציג את הצנזורה במלוא גיחוכה כאילו הופעלה לשווא.

בדיעבד נראה שהמטרה העיקרית של העמימות הרשמית, בוודאי אחרי שהסורים פירסמו את הפרטים, היתה למנוע דיון ציבורי בישראל על התבונה והאחריות שבהידחפות ללבה הרותחת של מלחמת האזרחים הסורית. ראש הממשלה ושר הביטחון מעדיפים לשחק בג'יימס בונד, ולהפוך את העיתונות הישראלית ללוחמת בצבא "עיצוב התודעה", במקום להסביר את הפעולה ומניעיה. הגישה הזאת התאימה בדוחק לישראל בשנותיה הראשונות. הגיעה העת להתבגר ולנהוג כמדינה ולא כגיבורי חסמב"ה

איור: ערן וולקובסקי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ