לפיד, הג'וינט והשקר

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בראיונות שהעניק לפני הבחירות נשאל יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, אם עישן אי פעם קנאביס. לפיד השיב שמעולם לא עישן והוא "נגד". שלשום חשף אורי משגב בבלוג שלו, "משגב לעם", כי לפיד שיקר. הוא הביא עדויות ממכרים שלו, שלדבריהם עישנו אתו מריחואנה לפני כעשרים שנה. לפיד סירב להגיב.

אמינותו של מנהיג המפלגה השנייה בגודלה בכנסת, המועמד לשר האוצר או החוץ בממשלה הבאה ומי שמטיף ל"פוליטיקה חדשה", ספגה מכה. אבל הסיפור מעורר שאלה עקרונית יותר: מדוע בכלל הכחיש לפיד את הטענה והסתכן בחשיפה פומבית? מדוע ב-2013 פוליטיקאי ישראלי לא יכול לומר שעישן מריחואנה בצעירותו, חדל מכך מזמן, והיום הוא חושב שזה רעיון גרוע?

עישון קנאביס אינו חוקי בישראל, כמו ברוב מדינות העולם, אבל יש מעט חוקים שמופרים בגלוי כמו האיסור על עישון מריחואנה וחשיש. צריכתם נחשבת ללגיטימית בקרב שכבות רחבות בציבור, ומקובלת לא רק בחדרים סגורים, אלא גם ברשות הרבים. ריח הג'וינטים בברים בתל אביב מזכיר את הקופי-שופס באמסטרדם. אפילו בצה"ל ובשירותי הביטחון כבר לא שוללים סיווג ביטחוני ממי שהודו בעישון, אם הם מבטיחים שהפסיקו. אם יפסלו על הסף כל מי שעישן, יתקשו לאייש תפקידים רגישים.

הגראס נותר טאבו רק במערכת הפוליטית, שבה רווחת הצביעות ביחס לסמים בכלל ולקנאביס בפרט. הדיון בלגליזציה, שמתנהל בכל מדינות המערב, נתפש כאן כשטות של סטלנים ולא כעניין לפוליטיקאים שמכבדים את עצמם. לפיד לא המציא את השקר המוסכם, הוא רק הצטרף לטרנד, וחבל. אילו דיבר בכנות על התנסותו, היה מעשיר את הדיון ומראה שהצטרפותו לפוליטיקה חוללה שינוי בנושא שאינו הרה גורל, אבל מעסיק את ציבור הבוחרים לא פחות מגיוס החרדים.

עכשיו נותר לראות מי יהיה הפוליטיקאי החדש שיקרע את המסכה ויאמר "עישנתי ונהניתי, בא לכם לדבר על זה?"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ