דרושה חקירה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

פרשת בן זיגייר לא תוכל להתפרסם במלואה לעולם. נכללים בה סודות מודיעיניים ומבצעיים של ישראל, שחשיפתם בפני אויביה עלולה להסב לה נזק רב. אין לצפות שסודות אלה יפורסמו וששיטות עבודתו של המוסד ייפגעו עוד יותר מכפי שנפגעו עד כה - פגיעה שהאחריות לה נופלת על אנשי המוסד ועל מי שאמור לפקח עליהם, לא על התקשורת העושה את מלאכתה בגבולות החוק.

אך סימני השאלה, המנקרים בעקבות אילוצה של ישראל להודות רשמית כי עציר ביטחוני ישראלי-אוסטרלי הוחזק בתנאים חמורים של בידוד, הערים על סוהריו ושם קץ לחייו, אינם מניחים לקבור את הפרשה. נדרשות תשובות, גם אם לא כולן תקבלנה ביטוי פומבי.

חקירה יסודית צריכה לברר את נסיבות גיוסו של אדם בעל נתונים שנויים במחלוקת כזיגייר למוסד, שמא מסננת הקבלה לארגון רגיש זה הונמכה מדי בעשור שעבר; לבדוק את הליכי התיחקור והפקת הלקחים במוסד, כדי לוודא שמשגים מתוקנים; לתהות על השיח בין המוסד לשב"כ - ובמיוחד ראשיהם אז - כדי לבחון אם המוסד דירבן את השב"כ להפעיל בחקירת זיגייר לחץ נפשי קיצוני, שתרם להחלטתו להתאבד.

ועוד: לפי איזה נוהל הוחזק זיגייר בתנאים דומים לאלה של רוצח ראש הממשלה? האומנם היתה לשירות בתי הסוהר שליטה מוחלטת בגורלו, או שהיה עליו לחלוק אותה עם המוסד והשב"כ? איך מממשים הפרקליטות ובתי המשפט את חובת הבקרה על גופי האכיפה? מה ידעו גופי הפיקוח בזמן אמת?

ועדת המשנה לשירותים חשאיים של ועדת החוץ והביטחון אינה המסגרת הנכונה לקיום חקירה כזאת. בתקופת הבראשית שלו בראשות הממשלה שרד בנימין נתניהו את פרשת כישלון המוסד בהתנקשות בחאלד משעל ואת ועדת הבדיקה בראשות מנכ"ל משרד החוץ לשעבר יוסי צ'חנובר. פרשת משעל סיבכה את יחסי ישראל עם ירדן, פרשת זיגייר -  עם אוסטרליה. חיוני לחקור את הפרשה החדשה ואת מידת ידיעתו ואופן מימוש אחריותו של נתניהו לגביה בכלים דומים לאלה שעמדו לרשות ועדת צ'חנובר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ