הזדמנות לתיקון

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מינוי ציפי לבני לשרת המשפטים מעורר דאגה מסוימת. לבני באה אחרי שרי המשפטים יעקב נאמן וקודמו דניאל פרידמן, שהיו עוינים לעצמאות מערכת המשפט והפרקליטות. פרידמן תקף את מערכת אכיפת החוק בכל הזדמנות, ונאמן חתר תחתיה. לבני, בניגוד לקודמיה, לא באה לסגור חשבונות; אך אין לשכוח, שחיים רמון מקורב אליה מאוד. רמון רואה בפרקליטות אחראית לחיסולו הפוליטי, והוא שהשפיע על ראש הממשלה אהוד אולמרט למנות את פרידמן. כשרת החוץ בממשלת אולמרט לא התבלטה לבני בסיכול היוזמות של פרידמן.

כשרת המשפטים היא נכנסה לעימות פומבי עם נשיא בית המשפט העליון אהרן ברק בעניין בחירת פרופ' רות גביזון לעליון. לבני שיתקה אז את הוועדה לבחירת שופטים, בניסיון לכפות מינוי שברק התנגד לו. כך אסור לשר המשפטים לנהוג; עליו לשמור על הבנה ותיאום עם נשיא בית המשפט העליון, בדיאלוג דיסקרטי. שלטון החוק לא היה נושא מרכזי במצע "התנועה". למרות זאת יש ללבני הזדמנות לתיקון

הכהונות המזיקות של שני קודמיה וגם של כהונתה הקודמת בתפקיד. כיו"ר ועדת השרים לחקיקה יש ללבני הזדמנות לסכל הצעות חוק אנטי דמוקרטיות, שהיו למאפיין עיקרי של הכנסת הקודמת, חלקן ביוזמה ובתמיכה של חברי כנסת של "קדימה" כשלבני עמדה בראשה.

לשרת המשפטים ממתינות הכרעות חשובות לאיתנות שלטון החוק. החותם העיקרי שיותיר השר היוצא נאמן הוא פרקליטות מוחלשת, יועץ משפטי לממשלה הנתפש כ"סוגר תיקים", והתנהלות נכלולית מול מערכת המשפט. היועץ יהודה וינשטיין יסיים את כהונתו במשמרת שלה, ועליה להימנע ממינוי מחליף פסיבי והגנתי. לפניו יפרוש גם פרקליט המדינה, משה לדור; לרוח הנושבת מלשכת השרה תהיה השפעה על בחירת יורשו. מבחנה יהיה בכך שתזקוף את הקומה השחוחה של הפרקליטות למודת המתקפות. בעוד כשנתיים יפרשו מבית המשפט העליון הנשיא אשר גרוניס והשופטת עדנה ארבל. השמירה על נוהג הסניוריטי בבחירת הנשיא הבא ובחירת השופטים הנוספים מתוך הבנה עם נשיא העליון יהיו מבחן חשוב נוסף לכהונת לבני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ