הכתובת על האבן

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ההתכתשויות האלימות בין אזרחים פלסטינים לחיילי צה”ל במזרח ירושלים ובערי הגדה מתפתחות לשגרה מסוכנת. הביטויים מוכרים - “מהומות”, “יידוי אבנים”, “גז מדמיע”, “פריצה להר הבית” - ומעלים מתוך הזיכרון מציאות ידועה שממתינה להגדרה: האם זוהי תחילתה של אינתיפאדה שלישית או שאלה “רק” אירועים מקומיים וחולפים?

לעימותים הללו יש עילה מיידית: שביתת הרעב של ארבעה אסירים ביטחוניים ובראשם סאמר עיסאווי, ששוחרר בעסקת שליט אבל נעצר שוב, כיוון שעל פי טענת גורמי הביטחון “שב לעסוק בטרור”. לעימותים בחברון יש “עילה” משלהם, מחר הוא יום הזיכרון לטבח שביצע ברוך גולדשטיין במתפללים מוסלמים במערת המכפלה ב–1994, שבו רצח 29 אזרחים.

אבל תהיה זו טעות לייחס את ההתפרצויות בשטחים רק ל”יום זיכרון” או לשביתת רעב שמעוררת התעניינות בינלאומית. אלה הם בחזקת ניצוצות שעלולים לחולל תבערה גדולה אם תמשיך ישראל להתעלם ממקורות הזעם ותישען כדרכה על פתרונות צבאיים.

הנוסחה להפגת המתח בשטחים איננה סוד. היא דורשת לפתוח במשא ומתן מהותי עם הפלסטינים, המותנה בהקפאת הבנייה בהתנחלויות ובוויתור על שטחים. לשון אחר: הביטוי “שתי מדינות לשני עמים” מחייב תרגום מעשי ומיידי בשטח. אולם כאשר בישראל אין ממשלה שתוכל לקבל החלטות, המשא ומתן עובר לרחוב, לאבנים, לכדורי הגומי ולפגזי הגז.

ישראל והפלסטינים שוב מוצאים עצמם על סף מצוק, במצב המחייב טיפול שקול לפני שהאירועים יתפתחו לסערה, שתדרדר את הצדדים למאבק בלתי נשלט. זהו שלב שבו איפוק מרבי, שליטה ופיקוח על כל חייל נושא נשק, בחינה הומנית של דרישות שובתי הרעב וגם שחרור מבוקר של אסירים ביטחוניים - בוודאי לא מעצר מחדש של משוחררי עסקת שליט - עשויים לצמצם את היקף ההתכתשויות. צעדים אלה אינם תחליף למשא ומתן מדיני או להסדר, ואינם יכולים להרגיע לאורך זמן ציבור שאינו רואה מוצא אחרי 46 שנות כיבוש. אבל הם הכרחיים כדי לשלול מן האבן והכדור את זכות הווטו על כל סיכוי להסדר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ