המדינה כמבריחה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

לגירושם החשאי של כאלף מהגרים סודניים לארצם, באמצעות מדינה שלישית, אין הגדרה אחרת זולת הברחה בידי המדינה. הניסיון לכסות את הפעולה הנואלת הזאת בציפוי חוקי לכאורה, תוך שימוש בטופס מפוקפק שנושא את הכותרת "חזרה מרצון" - שעליו נדרש כל מגורש לחתום תחת איום - או שידולה של מדינה שלישית לשתף פעולה, הוא לא פחות מ"פשע שלא בוצע מעולם", כהגדרת נציבות האו"ם לפליטים.

לאזרחים סודאנים ששהו בישראל נשקפת סכנת חיים עם חזרתם למולדתם. מנהיג המדינה, עומר אל-בשיר, פושע מבוקש על ידי בית הדין הפלילי הבינלאומי באשמת רצח עם, הבהיר לא אחת כי סודאנים ששהו בישראל ייענשו. מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, קבע בעבר כי אי אפשר לגרש מסתננים מסודאן ומאריתריאה, משום שצפוי להם עונש מוות עם חזרתם. נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרן ברק, ציין את העיקרון שלפיו אין לגרש אדם למקום שבו יעמדו חייו או חירותו בסכנה.

אבל העובדות והקביעות הללו, לצד האמנות הבינלאומיות שעליהן חתומה ישראל, אינן מרשימות את רשות האוכלוסין. ההכרה בערך האדם ובקדושת חייו אינן עומדות לנגד עיניה ולנגד עיניו של שר הפנים אלי ישי, כאשר מדובר במהגרים ובמסתננים. כל נכלול כשר בעיניהם כדי "לטהר" את ישראל מן המהגרים הזרים שמוגנים על ידי החוק הבינלאומי. קשה שלא להיזכר בהקשר זה במדינות שאטמו את גבולן לפני יהודים שניסו להימלט מן הנאצים וגרמו בכך למותם.

הרשע אינו נחלתה הבלעדית של רשות אוכלוסין וההגירה. קולו של שר המשפטים, יעקב נאמן, לא נשמע. משרד החוץ, שצריך לעמוד על קיומן של אמנות בינלאומיות, חומק אפילו מתגובה בטענה כי הגירוש הוא באחריות משרד הפנים, וראש הממשלה, כאילו לא קיים.
טיפול ראוי במהגרים, קל וחומר במי שנמלט מרדיפות וסכנת חיים, הוא חובתה של המדינה. זו היא חובה חוקית ואנושית שיישומה מגדיר את אופיה של המדינה ואופיים של אזרחיה. על ראש הממשלה להורות לאלתר לעצור את הגירוש הבלתי חוקי והלא מוסרי הזה. חייהם של אלפי בני אדם תלויים בכך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ