שיפוט מוטעה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ילדיו של שופט בישראל הוכו בידי אביהם. כך נטען בתלונה שהוגשה נגדו כבר לפני שלוש שנים. פתיחה בחקירה נגד שופט טעונה אישור של היועץ המשפטי לממשלה. היועץ, יהודה וינשטיין, אינו מתנזר מאישורים כאלה כליל, ולראייה המעשה בשופט בית המשפט העליון יורם דנציגר, שנחקר באחד מספיחי החשדות נגד ראש עיריית בת ים, שלומי לחיאני. אבל החקירה נגד דנציגר, שהסתיימה בסגירת התיק מחוסר אשמה, עסקה בימיו כעורך דין פרטי, טרם מינויו לשיפוט. החשד נגד השופט המכה, לכאורה, מתמקד בתקופתו בשיפוט, ובמקרה זה סירב וינשטיין עד אתמול לאשר חקירה משטרתית.

נימוקו של וינשטיין תמוה: הנזק בחקירה עלול להיות רב מהתועלת. נזק למי? לילדים, ששלטונות הרווחה התלוננו על התעמרות מתמשכת בהם? לדימוי הבעייתי בלאו הכי של מערכת המשפט? לעתידו המקצועי של השופט? שופטים אינם בני אלים; יש והם אלימים כלפי בנים. הגנה על חסרי־ישע היא חובה עליונה של כל אדם, כל מערכת. ילדי שופט אינם אמורים להיות חשופים יותר מחבריהם לנחת-זרועו של אב בעייתי. אם יש שופט כזה, חטא הוא לציבור להשאירו בתפקידו עוד שלושה ימים, שלא לדבר על שלוש שנים. זה נכון בתיקי טוהר מידות ומינהל תקין, ושבעתיים בתיקים הכוללים קורבנות של אלימות.

מצבה של הרשות השופטת עגום. היא סובלת מבעיות מערכתיות של צנרת פקוקה ומליקויים אישיים חמורים, במיוחד ברמה הנמוכה של שופטי השלום. חוות דעת חמורות ברוח זו נשמעו באחרונה מפי נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, ונציב תלונות השופטים, אליעזר גולדברג. כל מי שהזדמן להליך משפטי - כצד מעוניין, כעד, כמשקיף - התרשם שהקושי עמוק. הטיפול בבעיות אלה צריך להיות אחד מיעדיה הראשיים של ציפי לבני, אם אכן תחזיק בתיק המשפטים בממשלה הבאה.

אבל בכל אלה אין מענה לשאלה פשוטה ומנקרת: על מי חשב היועץ וינשטיין כשאסר על המשטרה לחקור אם השופט מכה את ילדיו; האם זכר שאחריותו העליונה היא לילדים ולציבור ולא לאחד השופטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ