שרת הצנזורה

מאמר המערכת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מאמר המערכת

לישראל דרוש שר תרבות ליברלי ופתוח. כזה שדואג לחזק את תקציבי התרבות ואת היצירה, כזה שמבין מהי אמנות ובעיקר מהו חופש אמנותי. השרה היוצאת, לימור לבנת, הוכיחה שהיא אינה ממלאה את הקריטריונים הללו. שלשום היא קראה ליוצרי הקולנוע בישראל להפעיל "צנזורה עצמית", ולא להפיק סרטים "המוציאים את דיבת מדינת ישראל רעה בעולם".

אין לישראל כיום שגרירים טובים יותר מיוצרי הקולנוע התיעודי שלה. דווקא בזכות הקולנוע הביקורתי והאמיץ הזה היא נהנית עדיין משיירי אהדה בדעת הקהל העולמית. מועמדותם לאוסקר של שני סרטים, "שומרי הסף" של דרור מורה ו"חמש מצלמות שבורות" של עימאד בורנאט וגיא דוידי, הוכיחה זאת. הסרטים הללו, שלבנת מיהרה לומר ש"אינה מצטערת על אי זכייתם", חשפו לפני הציבור בישראל ובעולם את פניה האמיתיות של ישראל, ובכך מילאו את תפקידם האמנותי והחברתי כיצירות ביקורתיות ונוקבות. הם לא עיוותו את המציאות, כפי שטוענת לבנת, הם שיקפו אותה, גם אם זו אינה נעימה לעיני השרה. שישה ראשי שב"כ לשעבר ופלסטיני תושב בילעין חשפו מול המצלמות מציאות שלבנת מעדיפה להסתיר. לבנת רוצה סרטי תעמולה, לבנת רוצה צנזורה עצמית, שהיא מסוכנת בהרבה מצנזורה ממשלתית. היא מדברת גבוהה גבוהה על הדמוקרטיה הישראלית ה"חסונה וחזקה" ובעצם דבריה פועלת לקעקעה. אם יקשיבו היוצרים לדברי השרה הממונה על התרבות, כי אז לא תהיה כאן יצירה אמיתית וישראל תנודה עוד יותר.

היצירה הקולנועית־התיעודית בישראל, מענפי האמנות המרשימים ביותר שלה, ראויה לשבח ציבורי ומיניסטריאלי. תפקידה של השרה הוא להמשיך לשמור מכל משמר על חירותה המוחלטת ולא להטיף לה להפעיל צנזורה. העובדה שקרנות ממשלתיות וציבוריות מממנות אותה היא אות כבוד, בתנאי שאלה לא יצנזרו את תכניה, כפי שרוצה לבנת. מציאות מורכבת ומסוכסכת מזמינה יצירה ביקורתית, ולא יצירה מטעם. יש אמנם מדינות שבהן אין זה כך; אסור שישראל תצטרף אליהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ