אוטונומיה בע"מ

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

החלטתו של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב לחייב אולפנה לבנות במרכז הארץ לשלם כ–250 אלף שקל פיצויים למורה שפוטרה בשל החלטתה להרות בלא בן זוג ולגדל את ילדיה לבדה, שולחת מסר ברור לראשי החינוך הדתי: הזכות לחינוך נפרד אמנם מוכרת בחוק, אך היא איננה בלתי מוגבלת. לערכי יסוד אחרים, כמו הזכות לאמהות במקרה זה, יש לעתים חשיבות גדולה יותר.

חטאה הכבד של המורה, שעבדה באולפנה כמורה מקצועית במשך שמונה שנים ומגדירה את עצמה כמי שמקיימת אורח חיים דתי מלא, היה שהחליטה להיכנס להריון מתרומת זרע. ב-2009 היא הודיעה להנהלת האולפנה על הריונה, וזו קבעה שלא תוכל להמשיך בעבודתה. "הדרך שבה פעלת", כתב לה ראש האולפנה, "עומדת בסתירה מוחלטת לערכי האולפנה ותפישתה באשר לחינוך לערכי המשפחה". פסק הדין המפורט מתאר התייעצויות שערך, בין השאר, עם הרב חיים דרוקמן, מראשי הציונות הדתית ובעל השפעה גם על מפלגת "הבית היהודי", שקבע ש"אין מקום להעסקת עובדת כזו'". מצער להיווכח שבישראל של 2013 עדיין נשמעים נימוקים כאלה, שבבסיסם ההנחה שאשה רווקה והרה אינה יכולה לשמש מודל חינוכי. תפישת מציאות מאובנת זו היא אחת הסיבות שבגללה מתרחקים רבים מהדת.

בית הדין לעבודה דחה את טענת מנהלי האולפנה, שפיטורים של אשה בהריון ללא שימוע חוסים תחת כנפיה של האוטונומיה החינוכית שממנה נהנה החינוך הדתי זה שנים רבות. בכך דומה ההחלטה לזו שהתקבלה בבג"ץ בעניין בית הספר החרדי בעמנואל, שהפריד בין תלמידות ממוצא מזרחי לחברותיהן האשכנזיות בנימוקים של מנהגים קדומים. אל מול רצונם של מנהלי האולפנה להגן על תלמידיהם מפני מורה שמעשיה אינם טובים בעיניהם, עומדות זכויות מהותיות יותר, הנגזרות מחוק יסוד: חופש העיסוק וחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. יש לקוות שגם קהילות אחרות, הנהנות מאוטונומיה רחבה בעיצוב אורחות חייהן, יפנימו את המסר שיצא מבית הדין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ