להתעקש על 18

מאמר המערכת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מאמר המערכת

מפלגת "יש עתיד" הניפה במערכת הבחירות את נס הממשלה המצומצמת והיעילה. יש בכך היגיון רב. הממשלות בשנים האחרונות התנפחו לכ-30 שרים, הוקמו משרדים מיותרים, ומליאות הממשלה נהפכו למועדוני ויכוחים. במקום לשפר את יכולת המשילות ולהראות יעילות מוגברת, ממשלות רחבות נהפכו סימן לבזבוז כסף והעדר אפקטיביות.

יו”ר "יש עתיד", יאיר לפיד, הכריז במערכת הבחירות, שלא יצטרף לממשלה שתכלול יותר מ-18 שרים. לכן, אם בסופו של דבר יהיה לפיד שר – ומתוקף מעמדו כמנהיג הסיעה השנייה בגודלה, סגן ראש הממשלה – ולצדו יותר מ-17 חברים, פירוש הדבר הוא שהפר התחייבות מפורשת והיה כאחד הפוליטיקאים הישנים, שלמען ביעורם מהפוליטיקה התמודד בבחירות.
ראש הממשלה היוצאת, בנימין נתניהו, החותר להקים בתוך שבוע גם את הממשלה הבאה, נדרש להתמודד עם אילוצים רבים - רעיוניים ואישיים גם יחד. הסיעות המועמדות להשתתף בקואליציה מציגות דרישות סותרות, הן מבחינת קווי היסוד, היעדים הלאומיים והביטוי התקציבי שלהם והן בקשר למשרדים ולפוליטיקאים שיעמדו בראשם. אך למרות ההבנה לקשיי נתניהו והרצון לראות בהקמת ממשלה, חודש וחצי לאחר הבחירות, אין לקבל את טיעון דוברי הליכוד בעד המשך הנוהג הפסול של ניפוח הממשלה. האפשרות שנתניהו יתקשה להתמודד עם מרד המאוכזבים בסיעתו - בעיקר עם שרים לשעבר שלא יקבלו תיק - אינה רלוונטית כשעוסקים בטובת המדינה ובאופן שבו ניתן להפיק את המיטב מהזרוע המבצעת שלה.

נתניהו מדבר גבוהה גבוהה על מנהיגות ומשילות. אלה משוועות לממשלה צרה ויעילה, בלי שרים עודפים ובלי שרים ללא תיק. נתניהו ושותפיו־בכוח מכינים את הציבור זה כמה זמן לגזירות כלכליות אכזריות. יגזרו נא תחילה צמצומים על עצמם.

לפיד צדק בתביעתו לקצץ במספר השרים. עליו להמשיך לעמוד על הדרישה, לא כתכסיס במיקוח, אלא כשיפור מהותי בעבודת הממשלה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ