שיעור בפוליטיקה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

החלטת משרד החינוך להגיש כתבי אישום נגד הורים מקרית טבעון, אשר שולחים את ילדיהם למסגרת חינוכית שלא קיבלה את האישורים הנדרשים, מעוררת את החשש כי במשרד החליטו לגלות נחישות דווקא כלפי הורים אלה, משום שהם מעזים לשאוף להעניק לילדיהם חינוך משותף - ליהודים ולערבים. שהרי משרד החינוך לא הפגין הלך רוח לוחמני כזה במקרים דומים בעבר, שבהם החלו מסגרות חינוכיות לפעול הרבה לפני שקיבלו הכרה רשמית. ההבדל טמון כנראה בכך, שמסגרות אלה לא עירערו על הסדר – החינוכי, החברתי והפוליטי – שמקדשים אנשי משרד החינוך והעומד בראשו.

כבר יותר משנתיים מנסים אנשי עמותת "מעיין בבוסתן" שבגליל התחתון לקדם ביחד עם משרד החינוך את הקמתה של מסגרת־המשך לגן הילדים האנתרופוסופי הדו־לשוני, הפועל זה שבע שנים (“הארץ” 8.3). למרות המציאות המדכאת שמסביב, ואולי דווקא בגללה, גילו עשרות הורים את היופי והפוטנציאל הטמונים בחינוך רב־תרבותי.

ואולם, משרד החינוך חסם את כל ניסיונותיה של היוזמה החינוכית לקבל אישור. סחבת, שנראית במבט לאחור כמכוונת ומבוססת על קיבעון מחשבתי, היצמדות לנהלים ביורוקרטיים והתנגדות ללימודים משותפים של יהודים וערבים - הובילה להאשמת ההורים בהפרה לכאורה של חוק לימוד חובה, המטיל עליהם את האחריות לשלוח את ילדיהם למוסד חינוכי מוכר. ביום רביעי ייפתח משפטם בבית המשפט לעניינים מקומיים בקרית ביאליק. חלק גדול מבתי הספר שמוקמים ביוזמת הורים מתחילים לפעול ללא רישוי והכרה מצד משרד החינוך. לרוב, אלה מגיעים בשלב מאוחר יותר. הגשת כתבי אישום נגד הורים היא השלב האחרון, לאחר שכל הדרכים האחרות נבחנו ונדחו. במקרה של "עין בוסתן", נדמה כי זו היתה האפשרות הראשונה.

ההחלטה להעמיד לדין יהודים וערבים המבקשים שילדיהם יתחנכו יחד היא דוגמה נוספת למלחמה שהכריז משרד החינוך בארבע השנים האחרונות על כל ניסיון להציג את פניה המורכבים של ישראל. טוב יעשה אם יבטל את כתבי האישום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ