חוק יחודי לסיעוד

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

לאחר דיון נוסף, בהרכב מורחב, בעניין תחולת חוק שעות עבודה ומנוחה על עובדות סיעוד פסק בג”ץ השבוע, כי החוק אינו חל עליהן. זאת פגיעה קשה בזכויות האדם של קבוצה מוחלשת, המפקירה אותה מהגנת חוקים הנחשבים כחוקי מגן שאין לחרוג מהם.

כמו בתחומים אחרים, גם בתחום הסיעוד מועסקים בעבודה קשה ותובענית מהגרי עבודה אשר עובדים בעבודה שישראלים אינם רוצים בדרך כלל, או אינם יכולים, לעבוד בה. במקרה זה זוהי קבוצה המוחלשת פעמיים – מדובר בעיקר בנשים העובדות בטיפול בחולים ובקשישים. המדינה מחויבת לתת לעובדות אלה יחס ראוי. אסור להשתמש בעבודתן בלי לאפשר להן לקבל את מלוא ההגנה של דיני העבודה.

יש לציין לטובה את קביעת שופטות המיעוט, שראו את מצוקת עובדות הסיעוד והצביעו על כך שניתן למצוא פתרון לחישוב שעות העבודה במסגרת החוק הקיים. זאת ועוד, כל עוד אין חוק המסדיר את עניין עבודת הסיעוד, היה זה מהלך מוטעה מצד בג"ץ - לעשות כפי שהציע הנשיא אשר גרוניס וקיבלו שופטי הרוב - לקבוע שהחוק לא יוחל עד שהכנסת תסדיר את הסוגיה.

במובן זה, זהו פסק דין אקטיוויסטי, אך לרעת העובדים. יש לזכור כתמרור אזהרה פסיקה אמריקאית אקטיוויסיטית ידועה לשמצה מהשליש הראשון של המאה ה–20. בית המשפט העליון האמריקאי ביטל חקיקה בשם החירות להתקשר בחוזה בין מעסיקים למועסקים, והתעלם מפוטצניאל הניצול בתחום העבודה.

חולים הזקוקים לעובדות סיעוד הם אוכלוסייה במצוקה, שעל המדינה לסייע לה. אך הפתרון למצוקתם אינו אמור לבוא על חשבון הזכויות הסוציאליות של העובדות. יש היבטים יחודיים בעבודת הסיעוד ויש גם הבדלים בקרב האוכלוסיה הנזקקת. על הכנסת להסדיר בחוק את נושא עבודת הסיעוד באופן שלא יפקיר את שני הצדדים בצורה פסולה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ