הקשיבו לאובמה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, חדר אתמול ללבו של הציבור הישראלי, בנאום מרגש ומשכנע בבנייני האומה. המסרים של אובמה, אותם מיען לקהל הצעיר שנכח באולם – ובמאות אלפי בתים בישראל וברשות הפלסטינית - משמעותיים הרבה יותר מדברי הנימוסין שהשמיע לפי כללי הטקס באירועים אחרים, עם פוליטיקאים ובראשם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

אובמה נושא את עיניו לשינוי בין־דורי ובין־מגזרי. "דמדומי דור המייסדים", אמר הנשיא, וכיוון לשכבת הגיל של ותיקי הכנסת והממשלה הנוכחיות, דור העבר המקובע בהשקפות ישנות וספקניות. כמו ג'ון קנדי, שהושבע לנשיאות בשנת לידתו של אובמה, מאמין אובמה שהלפיד עובר לדור חדש, דור צעיר שמאס בדשדוש חסר תכלית והוא רעב לפיוס, לשלום ולשגשוג. זהו דור שמוחה ברחובות, אך גם מיוצג בבחירות, ואתו חש אובמה שאפשר להידבר. אם הפוליטיקאים המקצועיים אינם מצליחים להגיע ביניהם להסכמים, מוטב לדלג מעל לראשיהם ולדבר במישרין אל הציבור, ובתוכו במיוחד אל הדור הצעיר.

הדגשים ברורים ומייתרים למעשה את קילוף החשאיות מהשיחות הסגורות עם נתניהו: ביטחון ישראל מעל לכל, בתמיכה אמריקאית מרבית, אבל הביטחון לא יושג בעזרת צבא ומערכות נשק וטכנולוגיה בלבד, אלא בראש ובראשונה בזכות שלום הוגן וצודק, המבוסס על שתי מדינות לשני עמים, "בלי כיבוש ובלי גירוש", הסכם שמתנער מטרור, נותן תקווה להורים ולצעירים משני עברי הגבול ומפיג את הבידוד המדיני הגובר של ישראל בעולם.

אשר לאיראן, אובמה שוב חתם פומבית על שטר סיכול ההתגרענות הצבאית, אך לא הותיר ספק שהבעיה אינה ישראלית בלבד, אלא עולמית בכלל ואמריקאית בפרט, וכי אל לישראל להיחפז למבצע צבאי חד צדדי.

יעדו של אובמה במסעו לישראל הושג: הוא כבש את לבבות הישראלים ונסך בהם תחושת ביטחון, בתקווה שכעת יקבלו אחריות וידחפו את ההנהגה לעבר הסכם שלום עם הפלסטינים. יש לקוות שחזונו של אובמה ייפול על אוזניים קשובות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ