פיוס ושיקום

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים27
מאמר המערכת

צירוף של דיפלומטיה אמריקאית נחושה, מפגש של אינטרסים, איומים אזוריים ומפה פוליטית חדשה בישראל, הולידו את ההתפייסות הרשמית בין ישראל לטורקיה. ההתפייסות הזאת היתה צריכה להיוולד כבר לפני שלוש שנים, סמוך לפשיטה הטרגית על האונייה "מאווי מרמרה", שבה נהרגו תשעה אזרחים טורקים.

על אותה פרשה אומללה כבר נאמר כמעט הכל. היא נחקרה מכל כיוון, הופקו ממנה לקחים והיא היתה יכולה להיטמן זה מכבר בארכיוני שתי המדינות, כעוד אירוע קשה שלעתים מתרחש בין מדינות ידידותיות. במקום זאת, היא הלכה ותפחה כשהיא מוזנת על ידי יוקרה ואגו, עד שחוללה את הקרע העמוק והמסוכן בין שתי המדינות, שיחסיהן בעבר היו מופת לאחווה ולהוקרה לא רק במישור המדיני והצבאי אלא גם בין שני העמים.

חוגגים שנה לזירה הדו לשונית של הארץ

גם אם בנימין נתניהו ראוי עכשיו לשבח על שהתנצל, קשה להבין את חוסר האחריות המדינית של ראש הממשלה, שלא הביא בחשבון את הסיכונים המדיניים כאשר איפשר פעולה צבאית שבמקרה הטוב היתה מיותרת, וכאשר מנע, אחרי ההסתבכות, אפשרות לסיים את המשבר לפני זמן רב.

ממשלות ישראל וטורקיה נדרשות עכשיו לפעול במהירות ובנחישות כדי לשקם את היחסים בין המדינות ובין העמים. המשקעים המרים שהותירה הפרשה אמנם אינם יכולים להתפוגג בן לילה, אבל ראשי שתי המדינות הוכיחו כבר שהם מסוגלים לעצב את דעת הקהל, ולכן אפשר לצפות שיידעו כיצד לרפא את הטראומה.

הצעדים הפורמליים, כמו החזרת השגרירים, ביטול כתבי האישום נגד קצינים ישראלים ותשלום הפיצויים לקרן לפיצוי משפחות ההרוגים, הם רק כן השיגור לתהליך השיקום שנדרש בכל המישורים. כפי שלמדו שתי המדינות, להצהרות פומביות, להתייחסות התקשורת ולמחוות הדדיות יש כוח עצום - להרוס יחסים או לבנותם על סלע איתן. אחרי ההרס, מלאכת השיקום היא האתגר המונח עכשיו לפתחם של שני המנהיגים, והם אינם רשאים לאבד זמן נוסף.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ