סיכונים וריסונים בגולן

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שנתיים ויותר לאחר תחילת המרי נגד משטרו של בשאר אסד, שליט סוריה מצליח עדיין לשרוד. איראן, החיזבאללה ובמידה מסוימת גם רוסיה, מסייעים לו, כל אחד משיקוליו; ואילו המדינות המתנגדות לו אינן מאוחדות במטרותיהן ובנכונותן להפעיל אמצעים חריפים יותר, כגון אספקת נשק, הטלת סגר אווירי או אף לחימה פעילה נגדו.

ישראל אינה החזית החיצונית העיקרית של סוריה. לארבע המדינות הנוספות הגובלות בה - ירדן, לבנון, טורקיה ועיראק - בעיות מורכבות יותר, שבאות לידי ביטוי בסוגיות כמו קליטת פליטים ושטחי מעבר לנשק ותגבורת לאחד הצדדים, שהופכות אזורים אלה לבעלי פוטנציאל הסלמה.

בעקבות צעדי הפיוס בין ירושלים לאנקרה אפשר אף לחזות כינון ברית מעשית בין טורקיה, ירדן, ישראל וחברות מסוימות בנאט״ו, לצורך התגוננות מפני הסכנות הגלומות בפירפורי ההישרדות של אסד.

בראש סכנות אלה נמצאות הפעלת נשק כימי־ביולוגי (או טילי קרקע־קרקע חמושים בראש קרב קונוונציונלי) נגד אחת השכנות, או העברת נשק כזה לידי החיזבאללה. אסד יודע, בעקבות אזהרות ופעולות שונות, שהוא מסתכן באש, אולי אף בראשו, אם יעז להפעיל או למסור אמצעי לחימה אלה.

סכנה אחרת, שממנה כבר נפגעו טורקיה וישראל, היא התלקחות הגבולות וזליגה של הקרבות בין צבא סוריה למורדים או התקפה ישירה של קבוצות ג׳יהאד עולמי השותפות בהתאגדות הרופפת של המורדים.

כך או כך, התוצאה בצד הישראלי דומה - סכנה של פגיעה בחיילים או באזרחים ובעקבותיה תגובה וערעור נוסף של הפסקת האש, ששררה בחזית הגולן מאז יוני 1974, אז נחתם, בעקבות מלחמת יום הכיפורים, הסכם הפרדת הכוחות בפיקוח משקיפי האו״ם.

עד כה השכילה ישראל להגיב באיתותים תקיפים אך מאופקים על התגרויות בגולן - לא הבלגה מוחלטת, אך גם לא גמול מופרז. על הממשלה והמטכ״ל לוודא שמדיניות זו נשמרת, ושלא תתקבל שום החלטה פזיזה בשטח, במפקדות או במשרדי ראש הממשלה והביטחון שעלולה לסחוף את ישראל לעימות גדול ומיותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ