קיצוץ הכרחי

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

האתגר של שר האוצר הוא משמעותי. עליו לקצץ כ-20 מיליארד שקל בשנים 2013-2014 ולהעלות מסים בכ-10 מיליארד. אלה סכומים גבוהים, שבאופן טבעי מעוררים מחלוקת. אך יש לזכור את הסיבה לצורך בקיצוץ: הוצאות חסרות רסן של הממשלה הקודמת, שהביאו את המשק למצב ביש זה.

אם הממשלה הקודמת היתה מתנהלת באחריות, לא היה צורך בקיצוץ כעת. אבל הממשלה רצתה להיות טובה ומטיבה, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, רצה שיאהבו אותו. לכן איפשר גם את הגדלת תקציב הביטחון וגם מתן חינוך חינם מגיל שלוש, גם מעונות יום מסובסדים וגם נקודות פטור ממס לגברים עובדים. הוגדלו תקציבי כל המשרדים, חלקם מיותרים, והשכר במגזר הציבורי הועלה בנדיבות. קצבאות הילדים גדלו בהסכם הקואליציוני עם ש"ס, וגם ההתנחלויות קיבלו. מה הפלא, שיש לקצץ כעת בכל אלה כדי שלא להיקלע למשבר?
על הקיצוץ לפגוע כמה שפחות בצמיחה ובחלשים, אך לשם מה לסלול עכשיו קו רכבת מחיפה לבית שאן, במיליארד רבים? מדובר בקו מיותר, במקום תחבורה ציבורית יעילה וזולה בהרבה.

בתחום ההכנסות, רצוי שלא להעלות מסים כי זה יפגע בצמיחה ובתעסוקה ואף יקטין השקעות. עדיף לבטל פטורים שעבר זמנם, כמו הפטור ממע"מ על ירקות ופירות. מי יכול לנמק מדוע עגבנייה חשובה יותר מלחם, או מדוע מלפפון נחוץ יותר מתרופות? מדובר כאן רק בכוח של הלובי החקלאי, ומולו יש לעמוד. וקיימים גם הפטור ממע"מ באילת, הפטור ממס על קרנות השתלמות, והטבות מס גבוהות למפעלים אסטרטגיים ומפעלי יצוא. בכל אלה יש לטפל.

חשוב גם לעשות רפורמות, שיצמצמו ביורוקרטיה, יורידו מכסים ויגדילו תחרות, במטרה להוריד את עלות מחירי המזון והדיור המופרזים.

יאיר לפיד צריך להבהיר לציבור, שאם ייכנע לפופוליסטים ויוותר על הקיצוצים - הגירעון יהיה גבוה מדי והמשק יידרדר למצב הרבה יותר קשה של משבר פיננסי וריאלי, הכולל אבטלה עמוקה בנוסח יוון וספרד. ולזה איש אינו רוצה להגיע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ