משימה בלתי חוקית בעליל

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

נדמה שאין גבול לשחיתות שבה נגועה הפעלת חיילי צה"ל בהתנחלויות. חיים לוינסון דיווח אתמול ב”הארץ”, כי קבוצת חיילי מילואים נדרשה לשמור על בתי המאחז הבלתי חוקי "בוסטר" שליד ההתנחלות נגוהות. לא די בכך שנגד כל המבנים הארעיים במקום הוצא צו הריסה - במהלך החג הם נותרו שוממים והחיילים מצאו עצמם במשימת שמירה על רכוש לא חוקי, במקום לחגוג בבתיהם. זאת ועוד, מתברר כי אחת מן המשימות החיוניות של החיילים היא ללוות בשבתות אזרחים מן ההתנחלות נגוהות בדרכם למאחז הלא חוקי כדי להשלים מניין, וזאת תוך סגירת הכביש בפני תושבים פלסטינים.

שום תירוץ ביטחוני אינו יכול להתקבל על דעתו של אזרח בישראל, קל וחומר של מי שנקרא לשרת במילואים, לנוכח הזלזול בחוק ובמטרותיו של השירות הצבאי. צה"ל אינו יכול לשמש תחליף לחברת שמירה, או לאבטח אזרחים שעושים דין לעצמם ושוהים במאחז באורח בלתי חוקי. אין שום סיבה שאנשי מילואים ייפרדו ממשפחותיהם ומעסקיהם כדי לשמור על קרוואנים של אנשים שבחרו להקימם על שטח לא להם, ובניגוד לצווי אותו צבא שעכשיו נדרש לאבסורד הזה.

מעבר לעיוות המוסרי והחוקי הכרוך במשימות מן הסוג הזה, הן מעוררות פקפוק עמוק ביחס לסדר העדיפות שקובעת הממשלה ושממנו נגזרות משימותיהם של חיילי צה"ל. תשובתו הבנלית של דובר צה"ל, ולפיה "גדוד המילואים המדובר תופס קו בגזרה ומאבטח את יישוב ’הבוסטר' כחלק מגרף התעסוקה השנתי", מעידה על כך שהעיוות הוא חלק מן הנורמה. זו איננה הפעם הראשונה שבה נדרשים חיילים לאבטח מבנים ריקים או ציוד פרטי, ואין כאן "מקרה חריג" או שיקול דעת מוטעה של מפקד, שמישהו יטרח לתקנו. זאת השיטה.

משימות כאלה גורמות לחיילי מילואים רבים לשקול אם להתייצב בכלל לשירות, הן מקוממות כל אזרח שחרד לתקציב הביטחון והן מחייבות לפיכך בדק בית מקיף ומיידי. על הרמטכ”ל בני גנץ לשים קץ לשימוש בצה"ל לטובת התנחלויות בלתי חוקיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ