מאמר המערכת

אי אפשר באמת לעזור לריקי כהן, לפחות לא במובן ששר האוצר החדש, יאיר לפיד, רימז לו בעמוד הפייסבוק שלו. ריקי כהן, כמייצגת מעמד הביניים הישראלי, היא קבוצת הרוב של האוכלוסייה בישראל. היא עמוד השדרה הכלכלי והחברתי. אין דרך לעזור לעמוד השדרה הזה אלא על ידי ייצוב הגוף כולו.

האמת צריכה להיאמר: בשלוש השנים הקרובות ריקי כהן צפויה בעיקר לסבול. נתוני התקציב מלמדים שעד 2015 מדינת ישראל כבר סינדלה עצמה עם הוצאות תקציביות מופרזות, שלא תהיה ברירה אלא לקצץ בהן. מתנות והטבות למעמד הביניים, למעמד העליון או למעמד הנמוך הן מחוץ לתחום בשנים הקרובות.

אלא שריקי כהן זקוקה למתנה אחת בלבד: הבטחה שכלכלת ישראל תמשיך להיות איתנה ויציבה, שהמשק ימשיך לייצר מקומות עבודה, שלא ייעשו טעויות שיקרבו אותנו למצבן של יוון, קפריסין, ספרד או פורטוגל. ריקי כהן נושאת על גבה את הכלכלה הישראלית, והיא צפויה להמשיך ולשאת אותה על גבה. היא אינה זקוקה לסוכריות, אלא למדיניות כלכלית שתשמר את איתנותה של ישראל בטווח הארוך, ותבטיח את עתידה.

לשם כך שר האוצר צריך לעשות את הצעדים הכואבים אבל הנכונים: להילחם על שילובם של החרדים בשוק העבודה באמצעות קיצוץ קצבאות וחיובם בלימודי ליבה; לסייע למגזר הערבי באמצעות תקציבים, אך במקביל לתבוע שיפורים בתפקודן של הרשויות הערביות; לשפר את תפקוד המונופולים הממשלתיים הדורסניים - חברת החשמל, נמלים, מקורות - באמצעות רפורמות ופתיחה לתחרות; להגדיל את התחרותיות במשק הישראלי באמצעות חשיפה לתחרות ופירוק מוקדי הריכוזיות; לטפל בחוסר היעילות המשווע של שירותי הממשלה באמצעות קידום רפורמה במגזר הציבורי; לטפל בעוני ובאי־שוויון באמצעות כלים מעודדי עבודה; להמשיך ולשפר את מערכת החינוך הישראלית הכושלת.

רק רפורמות המטפלות בבעיות היסוד של מדינת ישראל יבטיחו לריקי כהן חיים טובים יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ