לשרטט את המפה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, שמגיע מחר לישראל, ביקש אורכה של חודשיים כדי להתניע את התהליך המדיני. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס מוכן לבחון את התיווך האמריקאי במשך חודשיים־שלושה לפני שיפנה למוסדות הבינלאומיים. כל זאת כאשר העימותים האלימים בגדה הולכים ומתגבשים לכדי איום בעימות כולל. ההזדמנות והאיום מחייבים את ממשלת ישראל לנצל את הזמן הקצר כדי להציג עמדות ברורות, לפזר את העמימות הנוחה שמאחוריה הסתירה את היעדרה של מדיניות, ולתרגם למעשה את הביטוי "שתי מדינות לשני עמים".

כצעד ראשון דורש עבאס מנתניהו להציג מפת גבולות מפורטת שעל בסיסה יתנהל המו"מ. לא עוד "עקרונות כלליים" כפי הציגו בעבר יצחק מולכו וציפי לבני, לא עוד "כתמים צבעוניים", אלא קווי גבול מדויקים. עבאס הבהיר שיראה בשרטוט מפה כזאת הוכחה לרצינות כוונותיה של ישראל. הדבר יעניק תוכן ממשי לתביעתה של ישראל לחיות בשלום בגבולות בטוחים ומוכרים. שהרי ללא גבולות מוכרים לא יכולים להיות חיים בטוחים. אזרחי ישראל מצפים לדעת סוף סוף כיצד עשויה מדינתם חסרת הגבולות להיראות, ולמתנחלים תבהיר מפה כזאת את גבולות ההכרה המדינתית במפעלם.

המאמץ האמריקאי, שהחל עם ביקורו של הנשיא אובמה, ייפגע קשות אם יימשכו תרגילי ההתחמקות הרגילים שאפיינו את הממשלה הקודמת. זמנן של ה"מחוות", כמו שחרור אסירים – נושא ראוי לכשעצמו – או שחרור כספי המסים שמגיעים ממילא לפלסטינים, תם. אלה אינן יכולות להיות תחליף לשרטוט גבולות ולמפת דרכים מדויקת ונקובה בזמן. גם התירוץ השגור, לפיו כל עוד הגדה רוגשת אין מקום למו"מ, לא יוכל לשכנע. שנים של שקט, שהושג בין היתר בזכות מאמצי כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית, לא הגמישו את עמדתה של ישראל. היא נהפכה בעיני הקהילה הבינלאומית לסרבנית שלום, ומעמדה בקרב ידידותיה התכרסם עד שחלקן אינו שולל את האפשרות להענישה. ממשלת ישראל תפשע כלפי אזרחיה אם תניח להזדמנות החדשה לחמוק מידיה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ