למען שקיפות ממשלתית

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר מערכת

בישיבתה הראשונה של ועדת השרים לחקיקה הודיעה השבוע יו"ר הוועדה, שרת המשפטים ציפי לבני, כי תקדם שקיפות בדיוניה ובהחלטותיה. "אופן הצבעת השרים על הצעות חוק המשפיעות על חיי כולנו אינו סוד מדינה״ אמרה, אך סייגה כי נדרשת בדיקה של ההיבטים החוקיים הכרוכים ביוזמה.

שקיפות ממשלתית אכן ראויה לברכה. ועדת השרים לחקיקה היא מהוועדות החשובות בממשלה. היא קובעת אלו הצעות חוק יזכו לתמיכת הממשלה, ולאילו מהן תתנגד. למעשה, אם היא מתנגדת לחוק מסוים, נחרץ גורלו ומובטח כי הרוב האוטומטי של הקואליציה יפיל אותו.

כיום לא מנוהל בוועדה פרוטוקול מפורט ולא מתקיים רישום של הצבעות. לא ניתן לדעת מי משרי הממשלה תמך או התנגד להצעת חוק, ומה היו נימוקיו. התפצלות מניין הקולות בוועדה אף היא נסתרת.

חוק יסוד: הממשלה קובע כי דיוני הממשלה וועדותיה, למעט ענייני ביטחון ויחסי חוץ, יהיו גלויים אלא אם נקבע אחרת בצו. בפועל, דיוני ועדות השרים אינם גלויים לציבור, ברובן לא נרשם פרוטוקול וגם לא מוצגת הצבעת השרים לפי שמות, אם יש בכלל תיעוד כזה.

סודיות דיוני הממשלה מקובלת במדינות דמוקרטיות בעולם. למשל, באנגליה, קנדה וניו זילנד מוחרגים דיוני הממשלה מתחולת חוקי חופש המידע. מקובל כי פרוטוקולים מתפרסמים לציבור רק לאחר עשרות שנים. גישה זו מקדמת דיון חופשי וחשוב בתוך הממשלה, אך אין להפריז בהרחבת הסודיות. בכל העולם ניתן פומבי להחלטות הממשלה וועדותיה.

בשנת 2009 פנתה התנועה לחופש המידע לוועדת השרים לחקיקה בדרישה לפרסם פרוטוקול של אופן הצבעת השרים והנמקה של החלטותיה. שרים בוועדה הביעו תמיכה ברעיון, אך הוועדה קיימה דיון - והכריעה נגדו. בגלל חשאיותה, אין לדעת מי התנגד ולמה.

כיום מכהנים בוועדה 13 שרים, שאחדים מהם הסתייגו ממתן פומבי לדיונים ממשלתיים, ועל כן מלאכתה של לבני עוד לפניה. יוזמתה ראויה לא רק לקידום אלא אף להרחבה. הממשלה תיטיב לעשות אם תקדם ממשל פתוח ונגיש באמצעות פרסום יזום של דיוניה כמקובל בדיוני ועדות הכנסת, כל עוד אין חשש לפגיעה בביטחון המדינה וביחסי החוץ שלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ