לרסן את ההתערבות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הממשל האמריקאי אימץ לקראת סוף השבוע שעבר, לאחר יממה ויותר של התלבטות, את קביעתו הפומבית של אגף המודיעין בצה״ל בדבר הפעלת נשק כימי בידי גורמי משטרו של בשאר אסד נגד אזרחים בסוריה. בכך הוכחה לכאורה אמינותו של אמ״ן. אך בעינה נותרה שאלת התבונה שבדחיקת ממשל אובמה למגננה ציבורית, ללא תיאום מוקדם, בעת ביקור של שר ההגנה צ׳אק הייגל בישראל ובמדינות ערב.

חמור מכך: המודיעין הוא רק מבוא לפעולה. הנגזרת המבצעית המתבקשת היא הכנסת כוחות אמריקאיים ללחימה בסוריה - החלטה החייבת להתקבל בכובד ראש בדרג הנשיאותי, לאחר התייעצות עם ראשי הצבא והקונגרס ומנהיגי חברות נאט״ו ושכנותיה של סוריה - טורקיה, ירדן וגם ישראל, אך לא כתוצאה של דירבון ישראלי בוטה.

ברק אובמה הסתייג מהחלטת קודמו ג׳ורג׳ בוש לפלוש לעיראק. בוש הסתמך בין היתר על מודיעין שגוי. הפלישה היתה לפיכך תוצאת הצלחתה המפוקפקת של ההונאה העיראקית - סדאם חוסיין רצה יותר מכל לשכנע את איראן ואת ישראל, האויבות ששאף להרתיע, שבידיו נשק להשמדה המונית.

כישלון המודיעין במלחמת עיראק גרם למדינאים ולאנשי הביון גם יחד להיזהר יותר בסוגיית הגרעין האיראני. זה חמש שנים וחצי, מאז סתיו 2007, ההערכות האמריקאיות בהקשר זה מסויגות ומבליטות יותר סימני שאלה מסימני קריאה. במובן זה, נבלמה עד כה חתירתו הגלויה של בנימין נתניהו לאסור על איראן מלחמה - ישראלית או אמריקאית, אחת היא, כי גם אם בשלב הראשון יהיה מבצע של צה״ל בלבד, עלולים חילות האוויר והים האמריקאיים להיגרר פנימה בתגובה על התגובה האיראנית.

אובמה אינו רוצה להישאב למלחמה סורית שסופה והשפעותיה אינם ניתנים לחיזוי. עליו לשקול את מאזן האינטרסים כולו. אמינות והרתעה מונחות על כף אחת, סדר העדיפויות בשלוש השנים הבאות לממשלו (תקציב, היחס בין חוץ לפנים) על הכף האחרת.

לישראל יש עניין ביטחוני עליון במניעת זליגתו של נשק כימי וטילי מתקדם לארגון החיזבאללה או לגורמי ג׳יהאד עולמי. נכון מצדה לפעול לשימור הטאבו על שימוש בגז, אך אל לה להיראות כמתערבת בשאלת ההתערבות האמריקאית.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ