הממשלה נגד הכנסת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש סיעת ״ישראל ביתנו״, אביגדור ליברמן, אינו מרוצה ממצב המשילות במדינת ישראל. למרות שיש ממשלה שזכתה באמון הכנסת, חילקה תיקים לשרים וחולשת על הרשות המבצעת, נדמה שמבחינתו איך בכך די. לפי הצעת החוק שהוא מקדם - הצעת חוק יסוד: הממשלה, להגברת המשילות והעלאת אחוז החסימה - יידרשו 61 ח”כים כדי להגיש הצעת אי אמון.

המשמעות המעשית של ההצעה היא פגיעה קשה בזכותן הדמוקרטית של הסיעות לנסות להפיל את הממשלה, ולהביא להקמת ממשלה אחרת תחתיה באותה כנסת, או להביא להקדמת הבחירות. העובדה שהסיכוי של האופוזיציה כיום להפיל את הממשלה בהצעות אי אמון נמוך, משום שהיא נשענת על רוב קבוע בכנסת, אינה מספקת את מי שממתין לחזור לתפקידו כשר החוץ. ליברמן מעדיף לסלק את אימת ההצעה מעל סדר היום.

הצעתו של ליברמן לא נולדה אך ורק בשל רצונו לחזק את הדמוקרטיה. דומה שיותר משהוא חושב על טובתה של ישראל, הוא חושב על עצמו ועל היוון כוחו הפוליטי. ליברמן חותר זה כבר לרשת את בנימין נתניהו כמנהיג הימין ומועמדו לראשות הממשלה - תפקיד שאליו ברצונו להגיע כאשר סמכותו של השלטון חזקה מתמיד וניתנת פחות לערעור.

הקמת הממשלה בתום הבחירות לכנסת אינה אירוע שלאחריו על האופוזיציה להיאלם דום לארבע שנים, עד לבחירות הבאות. על הממשלה לדעת שמחובתה לזכות שוב ושוב באמון הכנסת, ושבכל רגע קיימת אפשרות מציאותית להפלתה. חרב הצעות האי־אמון מוכרחה להיות חדה, ולרחף מעל לראשה של ממשלה.

העלאת ההצעה בידי ליברמן, בין בתיאום עם נתניהו ובין שלא בהסכמתו, מדאיגה. הקמת קואליציה כרוכה בפשרות בין רכיבים שונים, המושכים לעתים לכיוונים מנוגדים. ראש הממשלה אמור אמנם להיות ראשון בין שווים ויו״ר חבר השרים, אך הוא אינו נבחר אישית - הניסוי שנעשה בעניין זה בשנות ה-90 ובתחילת העשור שעבר נכשל ובוטל - ואינו בעל סמכויות נשיאותיות.

מה שליברמן מכנה ״חיזוק המשילות״ נשמע יותר כמו עריצות של הרוב והחלשת הבלמים והאיזונים הטבועים במשטר בישראל לצורך הגנת זכויות המיעוט. דומה שגם הרצון להעלות את אחוז החסימה משרת את אותה מטרה - ייצוג מופחת למיעוטים. מן הראוי שוועדת השרים לחקיקה, שתתכנס מחר לדון בהצעה, תסיר אותה מסדר היום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ