גזירות בלתי נמנעות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שפורסמו אתמול אינן עניין חדש, אבל הן גרמו בכל זאת לסערה ציבורית, כי רק כשהן מוצגות באופן מרוכז מבינים את גודל המהלומה. התגובה הראשונית היתה: איך פוגעים שוב במעמד הביניים? הרי יאיר לפיד הבטיח שהוא .

אבל מה לעשות ואי אפשר להעלות את מס ההכנסה למעמד הנמוך, שכלל אינו משלם אותו. אי אפשר גם להעלות יותר מדי את המס על שני העשירונים העליונים. מי שנשאר הוא האדם העובד, בן מעמד הביניים, אותו רוב שמחזיק את המשק על כתפיו, ויהיה שוב זה שיישא בעיקר הנטל.

הגזירות בבסיסן הן בלתי נמנעות, אך ניתן היה למתן אותן, אם לפיד היה מבצע כמה פעולות שהיו מכניסות לקופה כסף רב. הוא חשש לבטל את הפטור ממע"מ על פירות וירקות, אף שמדובר בפטור מיושן, שנולד לפני כמעט 30 שנה רק בגלל הכוח הרב מדי של הלובי החקלאי. הרי לכולם ברור שאין הבדל בין עגבנייה ללחם וחלב.

כמו כן לפיד לא הגיש תוכנית להעלאת המס על חברות ענק כמו טבע, אינטל, כי"ל וצ'ק־פוינט, ש. לפיד גם נמנע מהגדלת שכר הלימוד לסטודנטים, מהעלאת גיל הפרישה לנשים ומהטלת מס על קרנות ההשתלמות. הוא מקווה שכך ישמור על הפופולריות שלו, אבל שאיפה כזאת אינה הולמת מי שאומר שבכוונתו לנקוט צעדים קשים ונכונים, כדי למנוע קריסה.

לצד הביקורת, ראוי לציין שלפיד קיבל ירושה קשה מאוד מיובל שטייניץ ובנימין נתניהו. הם הגישו תקציב חסר אחריות לשנים 2011-2012 שהיה מבוסס על ציפיות חסרות בסיס להגדלת ההכנסות ממסים, וניהלו במשך אותן שנתיים מדיניות של חלוקת צ'קים ללא כיסוי, במטרה לשאת חן בעיני הציבור.

כל זה מתפוצץ עכשיו, כאשר נוצר הצורך לקצץ 18 מיליארד שקל בצד ההוצאות ולהעלות מסים בסך 14 מיליארד - סכומים גדולים מאוד. וצריך שיהיה ברור: גם לאחר הגזירות נמשיך לסבול מגירעון של 3% ב-2014 ומגירעון מסוכן של 4.65% ב-2013.

לפיד אמר אתמול ש"אם היינו יושבים בחיבוק ידיים, השירותים החברתיים היו מתמוטטים". זה נכון: תוכנית הקיצוצים, עם כל מגרעותיה, היא צורך בל יגונה. עכשיו צריך לבחון מה יישאר ממנה בממשלה ובכנסת, ואיך תבוצע בפועל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות