הדרה פלילית

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

המלצתו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, להגדיר הדרת נשים במרחב הציבורי כעבירה פלילית הפתיעה רבים, ואף כונתה הטלת פצצה בתחום יחסי חרדים־חילונים. על אף חומרתה וחדשנותה טעות היא לראותה בדרך זו: הוראתו של וינשטיין אינה "פצצה" או פרובוקציה המכוונת כנגד הציבור החרדי, אלא צעד מתבקש במדינה דמוקרטית, השואפת לשוויון זכויות והזדמנויות בין אזרחיה, ולביעור נורמות פסולות של שליטה ודיכוי של אוכלוסייה אחת באחרת.

וינשטיין המליץ לשרים הממונים על תחומי הפנים, הדתות, התקשורת, התחבורה והבריאות לקדם חקיקה שתשלול את הדרישה להפרדה בין גברים לנשים, הרווחת בבתי עלמין, בקופות חולים ובתחבורה ציבורית במקומות מסוימים, כמו גם את האיסור על השתתפות נשים באירועים ובטקסים ממלכתיים.

בהמלצותיו מבהיר וינשטיין לכלל הציבור בישראל, כמו גם לנבחרי ציבור מהמגזר החרדי - כדוגמת ח”כ יעקב ליצמן, שנטש לפני כשנה וחצי טקס ממלכתי שבו נשמעה שירת נשים - כי במדינת ישראל לא תתקבל התנהגות מפלה בין בני אדם, גם אם היא פועל יוצא של פרשנות דתית כזאת או אחרת.

על המדינה להתיר חופש פולחן ודת לכל אזרח בהתאם לאמונתו, אבל עליה להציב את הגבול שעה שחופש זה מקפח את זכויותיה הטבעיות של קבוצה אחרת, קל וחומר כזאת המונה 50% מהאוכלוסייה, ושולל ממנה חירויות בסיסיות כגון תנועה, דיבור והופעה במרחב הציבורי. הצבת גבול מהסוג שהציע וינשטיין היא פעולה אלמנטרית שבאה לא רק להגן על נשים ולשפר את מצבן, אלא גם להגן על הדמוקרטיה וערכי המוסר האנושי, שאמורים להנחות את מדינת ישראל.

יש לברך על הקו הפסקני שמוביל וינשטיין, ואף להרחיב את החקיקה לתחומים כמו השירות בצה"ל, שגיוס חרדים אליו מותנה בין היתר בדרישה להדיר נשים מתפקידים, הכרוכים בקשר עם חיילים חרדים. באמצעות צעדים אלה תציג המדינה עמדה רשמית ונחרצת שלא תתיר עוד מקום לפרשנות ולהססנות – לא להדרת נשים, לא לאפליה, קיפוח ודיכוי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ