הגירעון של לפיד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בין ראשי מפלגות יש עתיד לש״ס, יאיר לפיד ואריה דרעי, התגלעה ערב חג השבועות מחלוקת בסוגיית המשך קיומה של תקנה 3-9–א׳, המתקצבת את רשת החינוך של ש״ס, אל המעיין. שר האוצר נכנע לדרישה שלא לבטל את התקנה. יו"ר ש"ס חגג את ההישג. לפיד טען, בתגובה, כי יוזמת דחייתו של ביטול התקנה בחצי שנה – ולא חלילה ויתור עליו - היתה של שר החינוך ממפלגת יש עתיד, שי פירון, שעידכן את דרעי בתום לב מנומס. התהדרותו של דרעי בהישג שאינו אמיתי ואינו שלו, לדעת לפיד, תוארו על ידו בביטוי ״סיבוב״.

לפני שבועות מעטים השתמש לפיד במונח זה, "סיבוב", כדי לגנות דיווח של ראשי אגודות הסטודנטים על דברים שייחסו לפקיד בכיר באוצר, לגבי העלאת שכר הלימוד. לפיד נחפז להגיב אז בלא שטרח לבדוק את העובדות במשרדו. לאחר מעשה התברר, שלא ״סיבוב״ היה כאן, אלא מידע מדויק.

השטחיות הזאת, שגילה לפיד הן בפרשת שכר הלימוד לאוניברסיטאות והן בפרשת אל המעיין, מעוררת דאגה אצל כל איש ציבור, ובוודאי כשהיא נחשפת אצל שר בכיר המופקד על הקופה הלאומית. כמועמד בבחירות יצא לפיד למאבק, מוצדק בעיני רבים, במערכת ההשכלה החרדית הסגורה והמיושנת - אם אפשר לכנות ״השכלה״ את התעקשותה של רשת המסונפת למפלגה לשלול מתלמידיה תשתית בסיסית של ידע וכלים, הנחוצים לקיום כלכלי עצמאי בעולם העכשווי. לא מדובר במקרה זה באנטי־חרדיות, אלא בפרו־ישראליות.

והנה, לאחר שקיבל כוח פוליטי המאפשר לו לממש את מצעו, התברר שלפיד לא הכין שיעורי בית, לא במערכת הבחירות וגם לא בעת גיבוש התקציב על ידי משרד האוצר. לפתע הובהר לו, שביטול המימון לאל המעיין ישאיר את התלמידים ללא חלופה זמינה. הכנת חלופה כזאת תימשך, לפי לפיד ופירון, כחצי שנה, אבל יש ספק אם לוח הזמנים הזה מעשי. השאלה היא אם כשלפיד נקב בו הוא עשה זאת לאחר שהתעמק במשמעויות האמיתיות של הכנת החלופה, או ששוב ניפק אמירה מיידית ולא בדוקה, שתכליתה לרצות את בוחריו ולהוכיח שבקרב מול ש”ס - ידו על העליונה.

כך או אחרת, במהלכים מסוג זה הולך לפיד ומעמיק את הגירעון באמינותו - גירעון שהשפעתו על יחס הציבור לפוליטיקאים, חדשים כישנים, דומה להשפעת הגירעון בתקציב על הכלכלה והחברה בישראל.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ