די לשכתוב ההיסטוריה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

כבר עשרות שנים מנהלות ממשלות ישראל מאבק עיקש על עיצוב התודעה ההיסטורית. במרכז הקרב על התודעה הלאומית, עומדת הנכבה - עקירת מאות אלפי פלסטינים במלחמת העצמאות, והסירוב להתיר את חזרתם. ישראל אינה מוכנה לקבל אחריות על אירועים אלה. היא אף משקיעה מאמצים אדירים, בעיקר חינוכיים, כדי לסלק ולהדחיק סיפורים או עדויות שעשויים לתמוך בקיומה של הנכבה.

דוגמה לאופן שבו מנסה המדינה להשכיח היסטוריה שאינה נוחה לה, אפשר למצוא בכתבתו של שי חזקני ("הארץ", 17.5), על מחקר שהזמין בראשית שנות ה-60 ראש הממשלה אז, דוד בן גוריון, במטרה לבסס את הטענה הישראלית שמאות אלפים של פליטים פלסטינים עזבו את בתיהם מרצונם הטוב. המחקר הוזמן על רקע קולות בממשל האמריקאי, שסברו שעל ישראל לאפשר את חזרת מקצת מפליטי 1948, ונערך על ידי גוף אקדמי למחצה, בעל קשרים הדוקים עם הצבא ורשויות המדינה. כצפוי, מסקנתו היתה שהפלסטינים עזבו בגלל שורה ארוכה של סיבות, שהמכנה המשותף להן הוא קשר קלוש, אם בכלל, לפעולות שנקט צה"ל.

במשך השנים התבררו פרטים רבים המלמדים שלצד הישראלי אחריות רבה להולדת בעיית הפליטים. למרבה הצער, רק מעט מהמידע בנושא זה מצליח לחלחל ולהגיע לתלמידי התיכון בישראל. מניעת המידע מתבצעת באמצעות מערכת חינוך, שנשלטת בשנים האחרונות על ידי פוליטיקאים בעלי תפישות לאומניות. אחד מיעדיו המרכזיים של שר החינוך הקודם, גדעון סער, היה למנוע ככל האפשר דיון כזה.

לפני כמה שנים הזמינו במשרד החינוך ספר לימוד באזרחות על הערבים בישראל (“כבר מותר לומר נכבה?”, “הארץ" 17.5). היה זה כאשר האחראים על חינוך הדור הבא עוד ניסו להתגבר על הסטריאוטיפים וחומות האיבה, במקום להנציח אותם. כתיבת הספר הושלמה לפני כשנה, אך באווירה שסער דאג לטפח לא היה סיכוי שיאושר, והוא אכן נגנז. בנאומו הראשון אמר השר החדש, שי פירון, שהוא מבקש שהמערכת בראשותו תעודד תלמידים "סקרנים, שואלים, תוהים". אישור ספר הלימוד החדש יהיה הוכחה כי הוא אכן מתכוון לכך.

הנכבה הפלסטינית דורשת הכרה ישראלית. בלעדיה אין דרך להבין את מקור הסכסוך עם הערבים ולהגיע לפיוס היסטורי. זו איננה רק משימה לשר החינוך כי אם גם לראש הממשלה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ