מינהלת לכפייה יהודית

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בבחירות לכנסת נשבה לכאורה רוח רעננה של פוליטיקה חדשה. שני פוליטיקאים צעירים יחסית, יאיר לפיד ונפתלי בנט, המייצגים כיום ביחד כרבע מחברי הכנסת, קסמו לציבור הבוחרים כמייצגים את פניו של דור חדש. תחושות אלה מתבדות והופכות לאשליות בקצב מסחרר. לפיד, במצע המדיני הנחשף עכשיו בראיונות לעיתונות זרה, קרוב למפלגתם של בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן, ולא מביא עמו שום תקווה חדשה ביחס לסכסוך עם הפלסטינים. בנט, שהגיע להנהגת מפלגה דתית ותיקה בזכות סגנונו המעודכן והרקע האישי שלו כלוחם וכיזם, מגלה גם הוא נטייה לשמרנות, שגובלת בריאקציונריות.

אתמול דיווח יאיר אטינגר ב"הארץ" כי בנט, שר הכלכלה השולט גם במשרד לשירותי דת, מקים את "מינהלת הזהות היהודית", שתוסמך להנחיל לציבור "ערכים יהודיים". בראש המינהלת יעמוד מי שהיה בעשור הקודם הרב הצבאי הראשי, תת־אלוף אביחי רונצקי. בהיותו רבצ"ר הקים רונצקי "תחום תודעה יהודית". עכשיו, בחסות בנט ובנדיבות התקציב שלפיד מתייסר בקיצוץ סעיפים אחרים בתוכו, ככל הנראה חיוניים פחות, יוכלו אזרחי ישראל כולם ליהנות מפעלתנותו של הרב־התא"ל.

הציונות חלמה על מדינת היהודים ולא על מדינה יהודית; מקלט לבני העם היהודי ולא מדינה בעלת דת רשמית, כמו למשל סעודיה המוסלמית. הצהרת בלפור הבטיחה בית לאומי ולא בית דתי. בתעודת הזהות "יהודי" הוא מאפיין של לאום. לא במקרה ישראל נרתעה, לאחר שנכוותה והסתכסכה עם רבים מתומכיה האמריקאים, מלהתמיד במחלוקת על מיהו יהודי ובאיזה זרם ביהדות מדובר. אל לממשלה, על זרועותיה, מהצבא ועד למשרד הדתות, לכפות על אזרחיה דת אחת, זרם אחד, פרשנות אחת ל"זהות יהודית".

בשנים האחרונות השתרשה במערכת החינוך ובצה"ל תופעה מדאיגה: הפגשה־בכוח של נוער חילוני עם תכנים דתיים. לא להיפך, כמובן: אין הסעה שיטתית של נערים ונערות מבני ברק וממאה שערים לצפון תל אביב ולקיבוצים.

לישראלים אין משבר זהות והם אינם זקוקים לבנט ולרונצקי כדי שיטפלו בו למענם. יש להחזיר את רונצקי להתנחלות שהוקמה בשטח כבוש, מן הסתם במסגרת הזהות היהודית; לפרק את המינהלת; ולצמצם את המשרד המיותר לשירותי דת לאספקת שירותים כאלה לבני כל הדתות הנזקקים להם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ