די להתגרות באסד

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

המתיחות בין ישראל לסוריה גברה בשבועות האחרונים, אך טרם הגיעה לכלל פיצוץ. שליט סוריה, בשאר אל אסד, טרוד במלחמת הישרדות, ואין לו עניין בפתיחת חזית נוספת. אלא שכמו כדי להלהיט את האווירה ולגרור את האזור לעימות, נלווים כעת לפעילות הכוחנית המיוחסת לישראל, על פי פרסומים זרים, גם דיבורים מיותרים. אסד אינו מעוניין להצית את האזור. הוא מבין שישראל חזקה מסוריה - באוויר, בשריון וביתר מרכיבי הצבא - ולכן הבליג על תקיפות חיל האוויר בתחומי ארצו ואף בפאתי הבירה דמשק. אבל התבטאויות בעיתונות הזרה, שיוחסו לבכירים ישראלים, פגעו בגאוותו ודחקו אותו לאיים כי יגיב על תקיפת שיירות הטילים לחיזבאללה.

אסד נזהר שלא לתקוף את העורף הישראלי בטילי קרקע־קרקע. תגובתו הוגבלה עד כה לירי אל סיור של צה״ל לאורך קו הפרדת הכוחות בגולן. ישראל סיפחה את הגולן ב-1981, אך איש בעולם אינו מכיר בסיפוח זה. במשא ומתן שניהלו ראשי ממשלה (יצחק רבין, שמעון פרס, בנימין נתניהו ואהוד אולמרט) עם משפחת אסד לדורותיה לא היה ספק שישראל תיסוג מהקו הנוכחי. המחלוקת היתה על עומק הנסיגה. בראייה של אסד, המושפעת מהעובדה שהגולן הוא שטח שסופח בכוח בידי ישראל, התקפה בנשק קל על סיור של צה״ל בגולן היא תגובה מידתית על ההפצצות בעומק סוריה.

אלא שישראל אינה מתעניינת במורכבות הסיטואציה הסורית. את עמדתה הרשמית והחד ממדית ביחס לירי המכוון אל ג'יפ צה”לי ביטא שלשום הרמטכ״ל, בני גנץ, כשאמר, ש"אסד יצטרך לשאת בתוצאות אם יידרדר המצב ברמת הגולן". מעבר לעובדה שאמירות מתריסות כאלה אינן תורמות דבר, ואולי אף חורגות מתפקיד הרמטכ"ל, גנץ, כמו כל הצמרת הישראלית, מתעלם מהחלק הגדול של ישראל בהידרדרות המצב.

התקיפות בעומק השטח הסורי נעלמות ברטוריקה התוקפנית ואינן נתפשות כחלק מרכזי במשוואה. ישראל אינה יכולה לתקוף בשטח של מדינה ריבונית אחרת, מצד אחד, ומצד אחר להאשים את המדינה המותקפת בהידרדרות המצב כשהיא מגיבה. לישראל אין אינטרס להסתבך במלחמת האזרחים הסורית, ואולי גם עם איראן וחיזבאללה. התגרויות מילוליות רק מלבות את המתח, ותקיפה נוספת בסוריה עלולה להוביל למלחמה מיותרת. ראוי שהממשלה תפעיל שיקול דעת מפוכח ותימנע מפרובוקציות מיותרות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ