לבדואים אין משטרה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

יממה לפני שנרצחו שתי בנותיה, באה אמן לתחנת המשטרה בערד ואמרה לחוקר, כי אבי הבנות עלול לפגוע בהן. לא בקלות מגיעה אשה בדואית לתחנת משטרה, כדי להגיש תלונה נגד בן משפחתה, אבל השוטרים התעלמו ולא נקפו אצבע. למחרת נרצחו הילדות. האחריות לאי־מניעת הרצח הזה רובצת על כתפי השוטרים שמעלו בתפקידם.

האטימות והזלזול כלפי תלונות של אזרחים ערבים היו לשגרה. בחברה הבדואית, שמתמודדת עם בעיות חברתיות וכלכליות חמורות ואלימות בתוך המשפחה, התמונה קשה עוד יותר. דו"ח של עמותת "איתך – משפטיות למען צדק חברתי" מצא לפני כשנה, כי 65% מהנשים, שכבר אזרו עוז ופנו למרכזי הסיוע בגלל אלימות במשפחותיהן, לא התלוננו במשטרה בגלל העדר נגישות וחוסר אמון במערכת.

משטרת ישראל, שיודעת לגייס כוחות גדולים למבצעי הריסות בתים בכפרים הבדואיים, לא משקיעה כמעט משאבים בטיפול בפשיעה באותם כפרים. במשטרת העיירות שמטפלת בכפרים הבדואיים בנגב יש רק שתי נשים חוקרות והן לא מדברות ערבית. הרושם הוא, שהמשטרה מזלזלת בבדואים ולא מספקת להם את השירותים שחובה עליה לספקם. תוכניות שיפור נגנזו, דו"ח מבקר המדינה התריע – והמשטרה בשלה.

אל התמונה הקשה הזאת מיתוספת גם התנהלות המשטרה במהלך מסע ההרג של איתמר אלון בסניף הבנק בבאר שבע. לתקשורת הופץ מידע שלפיו מדובר בשודדים מרהט, ומרבית התקשורת מיהרה לאמץ את הודעת הכזב. ואם אין די בכך, אחד מפצועי הירי, שגונן בגופו על אדם אחר, נגרר מהזירה כשהוא כבול באזיקים, רק כי השוטרים חשבו שהוא בדואי. גם כאן בא לידי ביטוי אותו יחס מזלזל.

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו מיהר להקים ועדה לבדיקת התנהגותם של שוטרי תחנת ערד ואתמול הוחלט להדיח את בכירי התחנה. אך בכך אין די. המשטרה חייבת להשקיע הרבה יותר משאבים בהגנה על אזרחים ערבים ובדואים. ככל האזרחים, גם הם זכאים לשירותיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ