ארץ הפקר

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

התנחלות חומש פונתה לפני כשמונה שנים, כחלק מתוכנית ההתנתקות שעליה החליטה ממשלת ישראל. מה שמתרחש מאז בשטחה הוא בבואה להפקרות החוקית השוררת בגדה המערבית ולשלטון הכוח של המתנחלים, ששום החלטות של צה"ל, של בג"ץ או של הממשלה אינן יכולות לו.

אחרי שחומש פונתה ובתיה נהרסו הכריז צה"ל על תחומה כשטח צבאי סגור לישראלים. החלטה זאת תקפה עד היום. אבל הצו הזה לא נגע מעולם לארגוני הימין. אלו קיימו עצרות עם על חורבות חומש, שהגדולה שבהן התקיימה בפסח האחרון, במעמד שר החקלאות יאיר שמיר, סגן שר הביטחון דני דנון, ויו"ר ועדת הכספים ניסן סלומיאנסקי. צה"ל אפילו לא ניסה לאכוף את הצו שהוציא.

בצד צו זה היו בתוקף עוד שני צווים: האחד, צו תפיסה של האדמות, שמנע מבעליהן, תושבי הכפר בורקה, מלהגיע אליהן. צו זה בוטל בשבוע שעבר, לאחר שהמדינה הודיעה על ביטולו לבג"ץ, שדן בעתירת בעלי האדמות, שהוגשה על ידי עמותת "יש דין". אך בכך אין די. על האדמות חל צו נוסף, המונע מבעליהן להגיע אליהן, צו סגירה, שחל על כל התנחלות. צו זה לא בוטל עד היום, אף על פי שההתנחלות פונתה לפני שמונה שנים. לאורך השנים האלה גם סבלו תושבי בורקה מהתקפות אלימות ותכופות של מתנחלים.

בשבוע שעבר ביקשו אנשי "הארץ", גדעון לוי ואלכס ליבק, להגיע לשטח ההתנחלות יחד עם כמה מבעלי האדמות. שלשום הם דיווחו ב"הארץ" ("חומש מאז ולתמיד") כי בשטח ההתנחלות מסתובבת חבורה של "נוער הגבעות". אלו טענו בפניהם כי הם מתגוררים בקביעות בשטח שפונה ממתנחליו. אחד מהם היה חמוש, הרב שלהם השקיף על הנעשה מרחוק ובעלי האדמות נאלצו להימלט מהמקום מאימתם. דובר צה"ל מסר ל"הארץ" כי "הכניסה לאזור חומש עדיין סגורה" וכי "בתקופה הקרובה ייבחן הצורך בהמשך סגירת השטח". יש לציין כי בהחלטתם קבעו שופטי בג"ץ: "רשמנו לפנינו כי צו התפיסה יבוטל. כמובן, יש לצפות שההתחייבות הזאת תמומש תוך זמן סביר".

כל עוד צה"ל אינו מסלק את בריוני הגבעות מחומש, הוא שותף לבריונים, להפרת החוק ולצפצוף המתמשך על בג"ץ. כל עוד הוא איננו מחזיר את האדמות לבעליהן הוא שותף למעשה הגזל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ