חוק יסוד: אפרטהייד

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הדרת המיעוט הערבי בישראל חסרה עד כה יסוד חיוני למיסודה. אין חוק המפלה את הערבים, מגביל אותם למקומות יישוב, פוסל את שפתם כשפה רשמית, או קובע שהם מערערים את הזהות היהודית של המדינה. מדינת ישראל נאלצה עד כה להישען על תרגילים, תירוצים וקריצות כדי למנוע מערבים לעבוד במקומות עבודה "רגישים", לעכב תוכניות בנייה ביישוביהם, להגביל את מגוריהם ביישובים יהודיים ולא לאכוף את השימוש בערבית בהתכתבויות רשמיות. רק במקרים ספורים שבג"ץ התערב בהם לא נותרה לממשלה ברירה, והיא נאלצה להכפיף את עצמה לפסיקה.

חבר הכנסת יריב לוין, יו"ר הקואליציה, החליט לשים קץ למציאות המעורפלת הזאת ולתת להתנהלות האפרטהייד הלא רשמית ביסוס חוקי. לוין מציע את “חוק יסוד: מדינת הלאום”, שאינו אלא חוק אפרטהייד. אם יתקבל, תוכל ישראל לשאת בגאון את התואר "מדינה יהודית וגזענית" - יצירה מדינית ייחודית, שתעורר בוודאי השתאות במשפחת העמים. לוין מציע, בין היתר, לחייב בניית יישובים ליהודים, בעוד בניית יישובים לערבים היא בבחינת רשות בלבד; לפסול את הערבית כשפה רשמית ולחייב את בתי המשפט להעדיף בפסיקתם את הזהות היהודית בשאלות של דת ומדינה. כלומר, להעדיף את "היהודית" על "הדמוקרטית" בהגדרה של המדינה. הערבים ייהנו לכל היותר ממעמד של מיעוט נסבל, באופציה להפיכתם בהמשך למיעוט בלתי נסבל, שיש לסלקו כי הוא מקלקל בנוכחותו את טוהר יהדותה של המדינה.

ללוין ומרעיו יש חזון: המדינה הגזענית לא תסתפק בגבולותיה המוכרים, היא תאמץ לעצמה רשמית את מרחב המחיה כאמור בהבטחה האלוהית. "ארץ ישראל היא מולדתו ההיסטורית של העם היהודי ומקום כינונה של מדינת ישראל", נאמר בהצעת החוק. סוף סוף תהיה לחלום המשיחי זהות גיאוגרפית חוקית, מן הים עד הנהר.

לוין אינו מהתלה, והוא ורחוק מלהיות "חריג". הוא ממשיך דרכו של אבי דיכטר, שנכשל במאמציו להכשיר את האפרטהייד, ומתחרה של רות קלדרון, חברת “יש עתיד”, המקדמת עם איילת שקד (“הבית היהודי”) הצעת חוק דומה, שבמרכזה הכפפת הדמוקרטיה לזהות היהודית של המדינה. במקום להקיא את גילויי הגזענות מתוכה - מתברר, שגם הקואליציה הנוכחית מקדמת אפרטהייד בכסות של “פוליטיקה חדשה”.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ