לקחי בלנק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר שישה חודשים בכלא 6 ישתחרר נתן בלנק ממעצרו ומצה״ל. שלטונות הצבא נואשו מהסיכוי להתישו, לשכנעו לחזור בו מסירובו לשרת, או להרתיע באמצעות ענישתו מגויסים אחרים השוקלים ללכת בעקבותיו. צה"ל מצא, באיחור מסוים, אי־התאמה בין הסרבן המצפוני לבין הארגון הצבאי.

התנגדותו העקרונית של צה״ל לפטור מחובת השירות כל סרבן שאינו טוען לפציפיזם מוחלט - סלידה מנשיאת נשק בכל מקום, בכל מצב, בכל ארגון - מובנת. פתיחת סדק להכרה בעמדות פוליטיות כעילה לשחרור תעניק למקבל צו הגיוס את הזכות להתנות את נכונותו ללבוש מדים ולהתייצב לכל משימה במדיניות הממשלה. יש שכמו בלנק יסרבו לשרת כל עוד ישראל מחזיקה בשטחים כבושים; אחרים יתנו את שירותם בהבטחה לכיבוש שטחים נוספים או בהימנעות מפינוי התנחלויות. זאת לא תהיה דמוקרטיה, אלא אנרכיה. את המדיניות יש לשנות מלמעלה, בבחירות.

כך ברמה העקרונית, אלא שהמציאות מלמדת שמגזרים שלמים חומקים משירות: אילו גדל בלנק בבני־ברק או בקלנסוואה לא היה מגיע עניינו לדיון ציבורי; אילו רצה להשתמט מטעמי נוחות בלבד, לא היה מכביד על עצמו בכליאה ממושכת. למעשה, בלנק שילם מחיר יקר דווקא משום שנותר נאמן לאמת שלו ולא היה מוכן לשנותה או לעוותה כדי לעקוף את מנגנוני הסינון.

לצה״ל אין קושי אמיתי עם בלנק היחיד. להיפך, חיילים כאלה נחוצים לגופי הביטחון, המודיעין ולוחמת המחשבים של ישראל - ידענים, דעתנים, נחושים, דבקים במשימה לאור המטרה. החשש הוא מתקדים מחייב ומהמונים שיילכו בעקבותיו.

זהו חשש־שווא. רבים להוטים להתגייס לשירות צבאי בכלל וליחידות קרביות ונבחרות בפרט; הביקוש עולה בהרבה על ההיצע. בזכות העודף הגדול הצפוי במחזורי הגיוס בעוד שנתיים, אמור שירות החובה להתקצר בארבעה חודשים.

המסרבים לשרת הרי נמצאים בסופו של דבר בלתי מתאימים לשירות. מעטים מהם מוכנים, כמו בלנק, לשלם מחיר כבד של ישיבה במעצר לתקופה כה ארוכה. המועדון הצבאי יכול וצריך להיות בטוח בעצמו מספיק כדי לסרב לקבל לחברות את מי שאינו רוצה בכך. תכנון כוח־האדם גמיש דיו לספוג כמה מקרי נתן בלנק בשנה, בלי לשפוט אותם שוב ושוב על אותה עבירה ובלי לכלוא אותם למשך זמן כה ארוך.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ