צבא המתנחלים מחנך

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

לצה"ל חסרים כ–4 מיליארד שקל, לדברי שר הביטחון והרמטכ"ל. המחסור של הצבא במזומנים גוזר קיצוצים כואבים על אימונים, הצטיידות ופעילויות חיוניות אחרות. והנה מתברר, שתקציב הביטחון כולל פינות מוגנות, כסף "צבוע" שאין לגעת בו. אמנם 4 מיליון בלבד, אך לתכלית כה מפוקפקת, עד שמקומם לחשוב שהרמטכ"ל ושר הביטחון, שר האוצר והממשלה כולה נותנים יד לעיוותים משוועים כאלה.

מדובר במימון הדרכה לחיילים – במיוחד לצוערים בקורס קצינים – מטעם עמותת אלע"ד, המקדמת התיישבות יהודים בשכונות הערביות במזרח ירושלים. עמוס הראל חשף אתמול ב"הארץ" סעיף תקציבי זה, הנמצא באחריות חיל החינוך. זהו חיל מיותר, שריד מימי האינדוקטרינציה של הקמת המדינה וצה"ל. אין עוד צבא דמוקרטי מערבי המפעיל "הדרכה" ו"הסברה" - כלומר, תעמולה - כלפי פנים, לאזרחים לובשי מדים. גם אם חיל החינוך ממלא צורך של משקל־נגד להשפעה הגוברת של הדתיות בצה"ל על ידי הרבנות הצבאית הראשית, מתברר שגם אנשי החיל חושפים את החיילים לתכנים דתיים־לאומניים.

משרתי החובה, בני 18-21, נמצאים במסגרת כופה, לוחמנית מטבעה, המחדירה בהם ערכים מסוימים ולא אחרים. קצינים רבים גדלו בהתנחלויות ומתגוררים בהן ואף במאחזי פרא בלתי חוקיים; מגורים אלה נעשים עילה להימנעות מקיום צווי בית המשפט לפינוי המאחזים. גם הקצונה הבכירה שמרכז חייה בתוך הקו הירוק משלימה עם שליטת המתנחלים בהוויה הפוליטית, שצה"ל מצדיע לה כמתחייב מכפיפותו לדרג האזרחי, אך מקבלת בהכנעה את ערכיהם. לדעת צה"ל, חשוב שחיילים יכירו את הדת ואת המתנחלים, אך לא את ישראל החילונית, התוססת, האחרת.

מינוי קצין חינוך ראשי בדרגת תא"ל נעשה בשנים האחרונות לפיצוי על חוסר התקדמות בדרגה במקום אחר. הקח"ר הפורש, אלי שרמייסטר, שעם פרישתו גילה שהוא מחזיק בכיסו ספר תהלים, היה לפני כן אל"מ בחיל האוויר. הקח"ר החדש הוא קצין מערך הסייבר ומועמד לתפקיד בכיר באמ"ן. מה לאלה ולעמותת אלע"ד?

צה”ל הודיע, שהוא עומד לקצץ שיעור נכבד מהוצאות חיל החינוך. זאת הזדמנות לבטל את ההסכם עם אלע”ד. כל עוד אין הרמטכ"ל מבטל פעילויות כה בעייתיות, אל יצפה לתמיכה ציבורית במסעו להשגת תקציבים נוספים לצה"ל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ