סכנות חוק המאבק בטרור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בחטף, ובלי שפורסם על כך מראש בלוח הזמנים של ועדת השרים לענייני חקיקה, עלולה היום הוועדה לאשרר את תמיכת הקואליציה בהצעת חוק המאבק בטרור. זוהי אחת מהצעות החוק החשובות והמסוכנות ביותר שהעלתה הממשלה הקודמת.

ההצעה מקפלת בתוכה ערב רב של שינויים ותיקונים הנוגעים לחקיקה העוסקת בטרור (כולל תקנות שעת חירום), תחת מסגרת של חוק מודרני וחדש לכאורה. בפועל ההצעה כוללת הרחבה שלא לצורך של האחריות הפלילית וסמכויות האכיפה, לעומת הדינים הקיימים, באורח שאינו הולם מדינה דמוקרטית.

לב הבעיה בהצעת החוק הוא הגדרות רחבות ביותר של ארגון הטרור ומעשה הטרור, בבחינת "תפסת מרובה לא תפסת". מרגע שאפשר להכריז על "ארגוני המעטפת", ובהם גם ארגוני צדקה העוסקים בחינוך או בחלוקת מזון, "ארגון טרור", נשמט הבסיס המוסרי מאחורי הכלים המשפטיים רבי העוצמה הניתנים בידי הרשויות. האם אכן מי שמסייע לארגון מעטפת הוא "סייען טרור"? ומי שמביע תמיכה בארגון מעטפת (גם באמצעות הצגת סמל או דגל) הוא "תומך בטרור"? כך, במקום לסמן פעילי טרור אמיתיים ולפגוע בהם, מתפזרת האכיפה באופן שפוגע גם באפקטיביות וגם בלגיטימיות של המאבק בתופעת הטרור כולה.

הצעת החוק כוללת גם פגיעה קשה בהליך ההוגן במשפט פלילי. למשל, ההצעה מבקשת לאפשר להביא כראיה עדות של אדם שלא מעיד במשפט ולכן אי אפשר לחקור אותו בחקירה נגדית. מדובר בחריג לדיני הראיות, המעורר חשש משמעותי להרשעות שווא. כמו כן, הצעת החוק כוללת עיגון בחקיקת קבע של סמכויות שעד היום הוגדרו "הוראת שעה", המאפשרות למנוע הבאתו של חשוד בפני שופט במהלך החקירה לשם הארכת מעצרו – בעוד שנמנעת ממנו פגישה עם עורך דינו למשך של עד 30 יום. בכך נשלל למעשה פיקוח אפקטיבי של בית המשפט על החקירה, ועל הנעשה עם החשוד הנתון במעצר. ההצעה אף קוראת להחמיר את הענישה במסגרת מאסרי עולם למורשעים בטרור מ-30 שנה ל-40 שנה.

אסור שהצעה מסוכנת זו תקבל את אישורה של הקואליציה. אם ממשלה זו, בשונה מקודמתה, אינה כזאת הרומסת את הדמוקרטיה ללא רחם, עליה לערוך דיון יסודי ומחודש בפרטי ההצעה ולתקן את כל הדרוש תיקון, בטרם היא סומכת עליה את ידיה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ