עוד אבן בחומת האפרטהייד

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

אם היה מי שקיווה שגל החקיקה האנטי דמוקרטית שאיפיין את הכנסת הקודמת יבוא אל קצו עם תום כהונתה, הרי שהחלטת ועדת השרים לחקיקה משלשום מעידה על כך, שהממשלה והכנסת הנוכחיות מתכוונות כנראה לעלות על קודמותיהן בדיכוי מיעוטים ומיסוד אפלייתם.
תחת השם "חוק זכויות התורמים למדינה" מסתתרת אחת ההצעות החמורות שאושרו אי פעם בוועדת השרים. ההצעה מאפשרת לתת העדפה למי ששירת בצבא, לרבות בקבלה לעבודה, בתנאי שכר, בעבודה בשירות המדינה, במתן שירותים והזמנתם, כולל מגורמים מסחריים ועסקיים, בהקצאת מקרקעין למגורים ומעונות במוסדות להשכלה גבוהה. משמעותה אפליה של קבוצות מוחלשות ומופלות גם כך, ובייחוד הציבור הערבי, אך גם חרדים, נכים, חולים ואחרים, שקיבלו פטור מגיוס.

יש המבקשים להצדיק הצעה זו בצורך לתגמל את מי שמשרת בשירות החובה ובמילואים. אלא שהחוק לא עוסק בתגמול כזה, שהרי המדינה יכולה לתת תגמול ישיר למשרתים. מנגד, הצעת החוק תאפשר להפלות לטובה את כל מי ששירת בצה"ל למשך 12 חודשים או יותר, בלי קשר לשאלה אם הוא משרת במילואים או לא. כך תינתן העדפה מקלקלת - לא מתקנת – לקבוצה שכבר עכשיו היא החזקה והמיוצגת ביותר בחברה הישראלית: האזרחים היהודים, בעיקר הגברים.

ההצעה מעוותת את רעיון השוויון בכך שהיא בוחרת להפלות לרעה את מי שנקודת המוצא שלו בחברה הישראלית היא הגרועה ביותר - הציבור הערבי. שכן, בפועל, על אף חוקי איסור האפליה, הציבור הערבי ובני אוכלוסיות אחרות - אלה שהחוק יפגע בהם - כבר מופלים לרעה; כבר כיום יש להם פחות נגישות לעבודה, למקרקעין ולשירותים שונים. אם תתקבל ההצעה, היא תאפשר גם לעקוף את כל החוקים האוסרים אפליה ולהצדיקה בהעדפה חוקית של מי ששירת בצבא. אפשר יהיה להעדיף בקבלה לעבודה יהודי על פני ערבי, לשלם יותר תמורת אותה עבודה לאדם ששירת בצבא לעומת, למשל, נכה שקיבל פטור רפואי משירות, ולהקצות יותר מקרקעין ליהודים לעומת ערבים. היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, שעמדתו הובאה בפני ועדת השרים, קבע כי ההצעה פוגעת בזכות לשוויון המעוגנת בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. מן הראוי שהצעת חוק זו תיקבר במהרה, שאם לא כן - היא תהיה עוד אבן בחומת האפרטהייד הישראלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ