ממשלת "ערבים החוצה"

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

פעולת ריסוס הכתובות והחבלה במכוניות שהתרחשה שלשום באבו גוש – לא בשטח מריבה בגדה המערבית, אלא בכפר סמוך לירושלים, שחיים בו בדו־קיום ערבים ויהודים – באה בהמשך לעשרות פעולות דומות שנעשו מאז תחילת השנה.

הפעולה התרחשה כיומיים לאחר החלטת הממשלה שלא להגדיר את פעילות "תג מחיר" כארגון טרור, אלא להסתפק בדרגה מרוככת יותר, הנקראת בשם "התאחדות בלתי מותרת". כל זאת בניגוד לעמדת השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ' - השר הממונה על הטיפול בבעיה, וככל הנראה מכיר מקרוב את חומרתה ויודע כי היא דורשת טיפול תקיף בהרבה.

הממשלה בהחלטתה זו וגם העומד בראשה, בנימין נתניהו, מעבירים מסר, ולפיו פעולות "תג מחיר" הן בבחינת משובת נעורים לא חיננית ולא סימפטית, לכל היותר פעילות "מופרעת" או "מגונה". כאילו אין פעולות אלה פשע בעל אופי גזעני ובעל פוטנציאל הרסני להפרת מאזן הקיום השברירי בין יהודים לערבים באזור, כפי שאמר מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, לאחר הפעולה באבו גוש.

כאשר ההחלטה הזאת מצטרפת לאישור חוק כמו "חוק זכויות התורמים למדינה", שאושר בוועדת השרים לחקיקה, ולהצעות חוק נוספות שעניינן העדפת אזרחים יהודים על פני אזרחים ערבים - הרי שהמסר המועבר לכלל הציבור, ובתוכו גם פעילי ימין קיצונים, הוא, שהערבים בישראל "שווים פחות", ולכן ניתן לפגוע בהם.

הגינויים האוטומטיים מכל גוני הקשת הפוליטית לפעולות "תג מחיר" אינם אלא מס שפתיים חסר משמעות, כל עוד אפליית הערבים נהפכת למדיניות רשמית המעוגנת בחוק, ופגיעה בהם – גם אם לא פיסית – נעשית מותרת על פי מדיניות סדורה.

על הציבור בישראל, בעיקר זה הרואה את עצמו כתומך בדמוקרטיה, בשלטון החוק ובעקרונות המוסר האנושי הבסיסיים, לשנות את המצב הזה. עליו לא רק לגנות את פעולות "תג מחיר", המיוחסות לקומץ בריונים סהרוריים, ולהילחם בהן - על הציבור להילחם גם במדיניות האפליה והדרת הערבים שמובילה ממשלת נתניהו. ממשלה החותרת במעשיה למימוש הסיסמה שרוססה על קירות אבו גוש – “ערבים החוצה”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ