חלוקת שלל ברבנות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

המערכת הפוליטית עסוקה בשבועות האחרונים בהתמודדות על תפקיד הרב הראשי האשכנזי, שבמרכזה מועמדותו של הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון רבני צהר. תומכי סתיו מציגים אותו כרפורמטור, שיגאל את הרבנות הממלכתית מלפיתת הרבנים החרדים, יקנה לה אופי ציוני וישפר את השירות לציבור.

למרבה הצער, הציפיות לשינוי דרמטי ברבנות מנותקות מהמציאות. הרב סתיו, כמו יריביו הרבנים דוד לאו ויצחק דוד גרוסמן, הוא איש דת אורתודוקסי המציית להלכה שנקבעה לפני מאות שנים. איש מהם אינו יכול ואינו רוצה לשנותה. אין גם שום ערך לכביכול־נאורות שמטרתה "להנגיש את הרבנות לציבור". הרב הראשי הנוכחי, יונה מצגר, וקודמו, ישראל מאיר לאו, ידעו להתנהל היטב מול הציבור החילוני, אבל השפעתם ההלכתית היתה אפסית. כהונתם לא שינתה דבר לאלפי הזוגות הישראלים שמרדו בכפייה הדתית, ובחרו למסד את הקשר הזוגי שלהם בלי הרבנות. גם לא לקהילה החרדית, שכפופה לפסיקות רבניה שמחוץ למערכת הממלכתית. הרב הראשי הבא לא ישנה את המציאות הזאת.

הרבנות הראשית ושלוחותיה ברשויות המקומיות משמשות בעיקר כלי לחלוקת השפעה פוליטית, מינויים, תקציבים, מכוניות צמודות ושאר כיבודים. זו הסיבה שהמפלגות הדתיות – ש"ס והבית היהודי – נאבקות על השליטה בהן. פחות מובן מדוע מפלגות שרוב בוחריהן חילונים, יש עתיד, העבודה והתנועה, בחרו להתערב בהתמודדות על הרבנות הראשית, ולא לשרת את הציבור שהן מייצגות.

במקום לתמוך ברב סתיו - ולהנציח באמצעותו את הרבנות ככלי ממלכתי לכפיית ההלכה האורתודוקסית על ציבור רחב שאינו רוצה בה - יאיר לפיד, שלי יחימוביץ' וציפי לבני צריכים להציע רפורמה אמיתית: הפרדת הדת מהמדינה, הנהגת נישואים אזרחיים לכל, והענקת מעמד שווה לרבנים רפורמים וקונסרבטיווים, שמציעים חלופה ליברלית למי שרוצים לשמור על זיקתם למסורת היהודית מבלי לציית ל"שולחן ערוך".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ