טרם הושג שוויון מלא

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בשנות ה–90 נפוצה בישראל האמרה, שבכל הנוגע לזכויות הקהילה הגאה המדינה היא מהמתקדמות בעולם. האמרה התבססה על פסיקת בג"ץ מ–1994 בתביעה של יונתן דנילוביץ נגד אל על, שנקבע בה שעל מעבידים לתת זכויות שוות לבני זוג מאותו המין. תרמה לה גם החלטת צה"ל ב–1993 לבטל את ההגבלות על שירות של הומואים ולסביות בתפקידים מסווגים. אמרה זו אינה רלוונטית עוד. ב–20 השנים האחרונות חל שינוי בתחום ברחבי העולם הדמוקרטי, וישראל נשארה מאחור.

יותר ויותר מדינות הכירו ברישום הזוגיות של בני זוג מאותו המין - בין בברית זוגיות רשומה, המקנה זכויות שוות לנישואין, או בפתיחת הנישואים לבני זוג מאותו המין. החלטת בית המשפט העליון האמריקאי שלשום, כי הממשל הפדרלי מחויב להכיר בנישואין של בני זוג מאותו המין, שנערכו במדינות המקיימות אותם, היא צעד משמעותי בהתפתחות זו. בית המשפט השאיר על כנה פסיקה, ועל פיה האיסור על נישואים כאלה בקליפורניה אינו חוקתי. בכך מצטרפת ארצות הברית למדינות שהשינוי הזה נעשה בהן השנה: צרפת, ניו זילנד, אורוגוואי, ברזיל, ובקרוב בריטניה. העולם המערבי אמר את דברו: הוא מקבל נישואים בין בני זוג מאותו המין ומכיר בהם.

בישראל זכו בני זוג מאותו המין להכרה בזכויותיהם, בעקבות פיתוח הלכת דנילוביץ ובהתבסס על מוסד הידועים בציבור ועל העמדה שאימץ היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז. בנוסף, בעקבות פסיקת בג"ץ מ-2006, המבוססת על תקדים נישואי קפריסין, בני זוג מאותו המין שנישאו בחו"ל נרשמים כנשואים במרשם האוכלוסין - אך עדיין לא הוגשם שוויון מלא. בני זוג ידועים בציבור עשויים להידרש להוכיח שוב את הזוגיות שלהם באופן המטיל עליהם, במיוחד על מי שאין לו גישה לידע ולסיוע משפטי, נטל בלתי שוויוני. גם פונדקאות בישראל אינה פתוחה בפניהם, ואפשרות האימוץ היא תיאורטית בעיקרה. על המדינה להצטרף לגל ההכרה שמכתיבות מדינות העולם המערבי ולאפשר נישואים אזרחיים פתוחים לכל, לרבות לבני זוג מאותו המין.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ